Hogyan írjuk fel számtani sorozatban?


A kérdés az hogy van egy olyan példa hogy (15.000)*60+(15.000)*59+(15.000)*58+(15.000)*57+.......(15.000)*1 = 15.000* (60+59+58+57.....+1)


Ezt a feladatot hogyan lehet számtani sorozat összefüggést felhasználva "egy lépésben " felírni úgy hogy ne kelljen 60 * kíirni hogy 15.000 * .... ?


2022. nov. 25. 23:47
 1/8 anonim ***** válasza:
0%
n!, azaz a 60 faktoriálisával kell megszorozni a 15.000-t.
2022. nov. 25. 23:55
 2/8 A kérdező kommentje:

húú ezt fel tudnád írni?

valami rémlik de pontosan nem is tudom hogy volt ez...

15.000 * 60! azaz 15.000 * 60 faktoriális?

2022. nov. 25. 23:59
 3/8 anonim ***** válasza:
Ez pont ennyi, ahogy felírtad. :)
2022. nov. 26. 00:01
 4/8 A kérdező kommentje:
az egy baromi nagy szám lesz, igaz? :|
2022. nov. 26. 00:02
 5/8 A kérdező kommentje:

beírtam az excelbe ott egy jóval kisebb szám jött ki mint a számológépben

ezt nem teljesen értem

2022. nov. 26. 00:16
 6/8 anonim ***** válasza:

Az excelben a felkialltojel nem egyenlő a faktorialis megadással.


Hasznald a FAKT fuggvenyt :)


[link]

2022. nov. 26. 01:11
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Azért nem érted, mert egy baromságot írt az előző...


60! az 60*59*58*...*1, tehát SZORZÁS van a számok között.


Első körben azt történt, hogy a (15.000)*60+(15.000)*59+(15.000)*58+(15.000)*57+.......(15.000)*1 összegből kiemeltük a 15.000-et, így kaptuk a 15.000* (60+59+58+57.....+1) szorzatot. ÉS EBBEN tudunk a számtani sorozatnál tanult képlettel számolni, vagyis nem kell egyesével összeadni 60-tól 1-ig a számokat.


A képlet: S(n) = ( a(1) + a(n) )*n/2, ahol S(n) maga az összeg, a(1) az első, a(n) az utolsó tagja a sorozatnak, n pedig a tagok száma, esetünkben a(1)=60, a(n)=1, 60-tól 1-ig 60 szám van, tehát n=60, így


S(60) = ( 60 + 1 )*60/2 = 1830, vagyis


15.000* (60+59+58+57.....+1) = 15.000*1830 = 27 450 000


Egyébként kiemelés nélkül is meg lehetett volna csinálni, ekkor a sorozat első tagja a 15000*60=900000, utolsó tagja a 15000, csak itt nem biztos, hogy az ember látja, hogy 60 tag van (a számtani sorozathoz tartozik tagképlet, abból ki lehet számolni, hányan vannak), és akkor szépen lehet ugyanúgy a megadott képletet használni.

2022. nov. 26. 01:17
 8/8 A kérdező kommentje:

#7 nagyon szépen köszönöm!!!


#1-nek is köszi azért segítséget :)

2022. nov. 26. 14:32