Oldjuk meg az alábbi egyenletet a valós szamok halmazán.


sin^2X=3*cos^2x


Az én megoldasom:

1-cos^2x=3*cos^2x

1=4*cos^2x

1/4=cos^2x

+-1/2=cosx


x1=pi/3+k*pi

x2=2/3pi+k*pi

K eleme Z.


Ugye azért írtam a periodushoz azt hogy k*pi mert a cosx felveheti a negatív értékeket is.

Így el fogjak fogadni a választ?


Vagy inkább így: ?

x1=+-pi/3+k*2pi

x2=+-2/3pi+k*2pi

K eleme Z.


2022. nov. 15. 20:27
 1/3 anonim ***** válasza:

Az a baj az első variánssal, hogy a cos(pi/3) az ½, viszont páratlan k esetén a cos(pi/3+k*pi) meg –½ lesz, ami azért baj, mert mindkettő egyszerre nem lehet az x1. És nyilván hasonló érvelés miatt az x2 lehetséges értékei is ellentétes előjelűek lennének.

Ezért inkább a második variánst használd, azzal nincs előjelprobléma.

2022. nov. 15. 20:50
 2/3 A kérdező kommentje:

Rendben így már ertheto hogy miért nem helyes az én válaszom.

Köszi szépen a választ.

2022. nov. 15. 21:21
 3/3 krwkco ***** válasza:

Szerintem az eredeti egyenlet végtelen sok megoldásának felosztása x1-ekre és x2-kre önkényes. Tehát mindkét megoldás jó.

De ha +-1/2=cosx helyett azt írod, hogy cos(x1)=1/2 és cos(x2)=-1/2, akkor már itt, a másodfokú egyenlet megoldásakor leszögezed, hogy mit nevezel x1-nek és x2-nek. És utána egyértelmű a további lehetőségek hozzáadása a második megoldás szerint.

2022. nov. 15. 22:31