Valaki letudná nekem részletesen vezetni?

2022. nov. 4. 13:04
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

A levezetés lényege, hogy először megérted a feladatot, azaz a magyar szöveges körülírásból felismered, hogy milyen fizikai mennyiséget ad meg a 10 %-os súlynövekedés: a gravitáció érzete az illető számára szubjektíve 10 %-kal lett nagyobb, vagyis a fékezés miatt 0,1 g-vel gyorsul felfelé a lift, amíg meg nem áll.


Tehát a kérdés, hogy 0,1 g felfelé irányuló gyorsulás esetén (azaz ilyen lassulás mellett, merthogy a mozgás még mindig lefelé történik) mekkora úton áll meg a lift 1 m/s-os sebességről.


A g = 10 m/s^2 közelítést alapul véve ehhez 0,1 másodpercre van szükség, ami az s = 0,5 * g * t^2 képletből s = 5 cm adódik.


A feladat úgy is megoldható, hogy kapásból az s=v^2/(2g) képletet használjuk, ami a végsebességet és a közben megtett utat kapcsolja össze g nagyságú gyorsulás esetén (a lassulást filmre véve és fordítva lejátszva a lift álló helyzetből gyorsul v sebességre s úton g gyorsulással).


s = 1 m^2/s^2 / (2*10 m/s^2) = 0,05 m = 5 cm.


Ennél rövidebb fékút esetén a lassulásnak erősebbnek kell lennie, és a delikvens is több mnt 10 %-os relatív gravitációs növekedést érez.

2022. nov. 4. 13:33
 2/3 krwkco ***** válasza:

"A g = 10 m/s^2 közelítést alapul véve ehhez 0,1 másodpercre van szükség"

A súlynövekedés 10%, vagyis a lassulás 0,1g. A lift nem 0,1 másodperc alatt áll meg. A fékút nem 5 cm.

2022. nov. 4. 15:35
 3/3 anonim ***** válasza:
Valóban, az első hozzászóló gondolatmenete helyes, de a számolást elrontotta. A helyes válasz 50 cm.
2022. nov. 7. 13:27