Fizikai számítás(fékezés) Help?


Egy 4,5 t tömegű traktor egy 7000kg tömegű pótkocsit vontat, 35 km/h sebességgel. Veszélyhelyzet miatt megállásig kellett fékezni a fékhatás kezdetétől számított 11s idő alatt. A vezető testsúlya 90kg, reakció ideje 1,5s, fékkésedelmi idő 0,75s, a fékszerkezet tömege 50 kg. Acél fajhő 0,46 kJ/kg*K, környezeti hőmérséklet 35C


Kiszámítandók:

-A lassulás értéke,

-Teljes féktávolság értéke veszély észleléstől a megállásig,

-A traktor vezetőjére ható erőhatás nagysága,

-A fékezés során felszabaduló hőenergia mennyisége,

-A fékszerkezet hőmérséklete a fékezés végén.


Köszönöm a segítséget!



2020. nov. 24. 18:56
 1/1 anonymousreview60 ***** válasza:

1. A lassulás értéke: a

a = F/m = (Δp/Δt)/m = v_kezdeti/t_fékezéstől

v_kezdeti: ismert

t_fékezéstől: A fékezés ideje a fékhatás kezdetétől a végéig: 11s

2. Teljes féktávolság értéke veszély észleléstől a megállásig: s

s = s_fékezésig + s_fékezéstől

s_fékezésig = v_kezdeti·(t_reakció + t_fékkésedelmi)

s_fékezéstől = (v_kezdeti + v_végső)/2 · t_fékezéstől

v_végső = 0 m/s.

3. A traktor vezetőjére ható erőhatás nagysága.

F = Δp/Δt = Δ(m_vezető·v_kezdeti)/t_fékezéstől

4. A fékezés során felszabaduló hőenergia mennyisége

Q_fékezési = E_mozgási_kezdeti = ½ · m_minden · v²

5. A fékszerkezet hőmérséklete a fékezés végén

T_végső = T_kezdeti + ΔT

ΔT = ΔQ/(m_fék·fajhő_fék) = Q_fékezési/(m_fék · c)

2020. nov. 25. 05:44