Számítás ki 5 mol O2 tömege és add meg a részecskék számát?

Valaki elmogyaráznál, hogy kell.

2020. nov. 19. 17:07
 1/6 Z003 ***** válasza:

1; 1 mol oxigén atom moláris tömege 16g, akkor az oxigén gázé ami kettő összekötődött oxigén atomból áll 2*16=32g. Ezt kell ötször vennünk.


5*32 = 160g


2; 1 mol oxigén gázban 6*10^26db részecske van (Avogadro-szám), ezt is ötször kell vennünk.


5*(6*10^26) (ezt nem szoktuk teljesen kiírni hanem ebben az alakban használjuk)

2020. nov. 19. 17:16
 2/6 anonim ***** válasza:

Az oxigén moláris tömege benne van a függvénytáblában. Lehet, hogy relatív atomtömeg néven fut.

Azt látod, hogy az oxigéné 16, tehát ha veszel 1 mól oxigénatomot, akkor 16 grammot fog mutatni a mérleg. Mivel O2 szerepel a feladatban, ezért kétatomos oxigénmolekuláról van szó, annak moláris tömege érthető okokból 32 lesz. Mivel 5 mól O2 van, ezért az össztömeg 160 gramm lesz.


1 mól 6*10^23 darab részecskét jelent, ez lehet atom és molekula is. Mivel 5 mól O2 molekula van, ezért 5*6*10^23 = 10^24 darab oxigénolekuláról van szó. Mivel minden molekula két atomot tartalmaz, ezért összesen 2*10^24 darab oxigénmatom van.

2020. nov. 19. 17:17
 3/6 anonim ***** válasza:

Elírtam;


5*6*10^23 = 3*10^24 darab molekula van, és 6*10^24 darab atom.

2020. nov. 19. 17:18
 4/6 A kérdező kommentje:

1 molban mennyi részecske van ezt nem értem

Köszi a segit

2020. nov. 19. 17:54
 5/6 Z003 ***** válasza:
1 mol anyagban 6*10^23 db részecske van, ez akkora szám hogy nem szoktuk kiírni.
2020. nov. 19. 18:03
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2020. nov. 19. 18:14