Fizika házi SOS? Fékezés? Sorozatkép?


Sziasztok! SOS-ben meg kell csinálnom a fizika házimat.. Összesen 4 ilyen összetett feladat volt de ebből 2 sikerült. De ez a kettő nem megy, ha bárki tud bármelyikében segíteni kérem írja le, előre is köszönöm!

Feladatok: 1.)Egy közlekedési lámpákkal ellátott útkeresztezöd egy személygépkocsi 54 km/h sebességgel közelít meg. A gépkocsivezető reakcióideje 0,6 s (ennyi ido telik el a piros lámpa észlelésétől a fékezés megkezdéséig). A gépkocsi vezetöje a ától 40 m-re veszi hogy az pirosra váltott. Hány másodpercre volt szüksége a piros jelzés észlelésétöl a megálásig? b) Meg tud-e állni a lámpáig, ha a gépkocsi -4 m/s2 gyorsulásra (fékezésre képes?

2.) Beninek két hobbija van: szeret óriáskeréken ülni vadonatúj digitális fényképezögépével sorozatképeket csinálni. Most a kettőt egyszerre próbálja meg: óriáskerékröl sorozatképeket szeretne készíteni. Az óriáskerék 4 perc alatt 5 fordulatot tesz meg, ahol a fülkék a 6 m sugarú pályán egyenletesen mozognak. Beni fényképezögépe pedig úgy van beállítva, hogy a kerék indulásától számítva 4 s-onként exponál egyet. Hány kép készülhet, ha az egész szerkezet egy menet alatt 3960 -ot fordul? b) Hány másodperc alatt tesz meg Beni fülkéje 25 m hosszú körívet? c) ilyen nagy Beni kerületi sebessége a forgás alatt? Az eredményeket egy tizedes értékre kerekítsd!



2018. jan. 24. 17:47
 1/1 anonim ***** válasza:

1. a) Nem lehet megmondani, mert nem tudjuk, mekkora lassulásra képes az autó.


b) A gépkocsi sebessége 54 km/h = 15 m/s. A lámpa észlelésétől a fékezés megkezdéséig s = v * t = 15 m/s * 0,6 s = 9 m utat tesz meg. A feladat elmondja, hogy a sofőr a lámpától 40 méterre észleli a pirosat, tehát a fékezés kezdetekor 31 méterre van. A kocsi 4 m/s lassulásra képes másodpercenként, így a megálláshoz 15 / 4 = 3,75 másodpercre van szükség. Ha a lassulás egyenletes, az átlagsebesség 7,5 m/s. s = vátl * t = 7,5 m/s * 3,75 s = 28,125 m. Tehát meg tud állni még a lámpa előtt.


2.a) Elírtad, mert a szerkezet nem 3960-at fordul, hanem 3960 fokot, vagyis 11 kört tesz meg. 1 kör 4 / 5 = 0,8 perc. 11 kör 11 * 0,8 = 8,8 perc = 528 másodperc. A menet során 528 / 4 = 132 kép készül.


b) Egy teljes kör során a fülke 2 * 6m * 3,14 = 37,68 métert tesz meg. Azt már tudjuk, hogy ehhez 0,8 perc, vagyis 48 másodperc kell. 1 métert 48 s / 37,68 = 1,274 s alatt tesz meg. 25 métert 31,8 s alatt.


c) A kerületi sebesség = 37,68 m / 48 s = 0,785 m/s.

2018. jan. 24. 18:15