Hány g 20m/m%-os oldatot lehet hígítani egy 50 m/m%-os oldatból 300 g vízzel?


2018. jan. 24. 12:56
 1/2 anonim ***** válasza:

Írjuk fel az adatokat! Mivel eredetileg 50 %-os az oldatunk, ugyanannyi benne az oldott anyag, és az oldószer, azaz


oldott anyag: x

oldószer: x

oldat: x + x = 2x


Írjuk fel, mi történik, ha hozzáöntünk 300 g vizet!


oldott anyag: x

oldószer: x + 300

oldat: x + x + 300 = 2x + 300


A feladat elmondja, hogy 20%-os lesz az oldatunk. Töménység = oldott anyag / oldat

0,2 = x / (2x + 300)

Ezt kell megoldani.

0,2 * (2x + 300) = x

0,4 x + 60 = x

60 = 0,6 x

x = 100


2x + 300 = 500, tehát 500 gramm oldatunk lesz.

2018. jan. 24. 13:36
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm 😀 ment a zöld kéz
2018. jan. 24. 14:13