Hogy tudok 1-es PH-jú oldatot készíteni 96%-os Kénsav oldatból? (M: 98, 08 g/mol Sűrűség: 1,83 g/ml)? Még nem tudom mekkora mennyiség kell. De kb. : 50 liter.


Ugyanez a helyzet salétromsavval 65%, ecetsavval 60% és sósavval 25% is. A szükséges PH itt más, de gondolom a kiszámítási metódus hasonló.

Köszi



2017. jan. 4. 21:57
 1/2 anonim ***** válasza:

ez jó kérdés, mivel a pH csak 1-14 ig van ha nem tévedek.


gondolom a 70fokos kénsav ugyanannyira 1 phs mint a 90es, csak mégis "erősebb". biztos valahogy máshogy mérik a pH-n belüli intenzitást is.


Látod ez engem is érdekelne, légyszi kérdezz már rá ha legközelebb kémiád van :)

2017. jan. 4. 22:05
 2/2 anonim ***** válasza:

Az 1-es pH azt jelenti, hogy az oldat anyagmennyiség-koncentrációja 0,1 mol/dm3, lévén szó erős savról, mely 100%-ban disszociál híg oldatban.

Ha 50 dm3 oldatra van szükséged, akkor a szükséges anyagmennyiség: 50 dm3*0,1 mol/dm3= 5 mol.

5 mol kénsav tömege: 5*98,08=490,4 g.

Szükséges oldat: 490,4/0,96=510,83 g.

Ennek térfogata: 510,83 g/1,83=279,14 cm3.


Ennyi kénsavoldathoz kell vizet önteni. Hogy pontosan mennyi víz szükséges, azt azért nem tudom megadni, mert nem tudjuk, hogy milyen sűrűségű ez az 1-es pH-jú oldat. Ha ezt tudnánk, akkor könnyen meglehetne mondani, hogy pontosan hány cm3 vizet kell hozzáönteni.

2017. jan. 5. 23:11