Matematika leckém nem megy, nem tudom elkezdeni se. Megnéznéd?


Az egyik feladat:

1/(2x-1)-1/(2x+1)-> Annyit tudok (talán, hogy közös nevezőre kell hozni...de mi a közös nevező? :( )

A másik: (- 2/5*x^2y^3z): (-5/2*x^3yz) kikötés: xyz nem egyenlő nullával... Na itt teljes a sötétség. Előre is köszönöm, ha valaki tudd segíteni!!



2018. jan. 23. 17:03
 1/2 anonim ***** válasza:

Tudunk segíteni, ha leírod hogy melyikkel mit kell csinálni. Ezek így csak függvények, sok mindent lehet kezdeni velük.

A másodiknál amúgy mit akar jelenteni az kettőspont?


Az elsőnél lehetséges nevező lehet a (2x-1)*(2x+1).

2018. jan. 23. 17:14
 2/2 anonim ***** válasza:

Közös nevező a kettő szorzata

pl 1/2 - 1/3 -nál 6 a közös nevező.

Csak itt most nem 2 meg 3 van odaírva, hanem egy kifejezés, de ettől még az elv ugyanaz.


1/(2x-1) = (2x+1) / [(2x-1)*(2x+1)]

1/(2x+1) = (2x-1) / [(2x-1)*(2x+1)]



1/(2x-1)-1/(2x+1) = (2x+1) / [(2x-1)*(2x+1)] - (2x-1) / [(2x-1)*(2x+1)] =


[(2x+1) - (2x-1)] / [(2x-1)*(2x+1)]


Számlálóban össze lehet vonni a zárójel felbontása után:


[2x+1 - 2x+1] / [(2x-1)*(2x+1)] = 2/[(2x-1)*(2x+1)]


Nevezőben (a-b)*(a+b) nevezetes azonosságot kell felismerni.


Azaz


= 2/(4x^2-1)



A másiknál felírod tört alakban:


(- 2/5*x^2y^3z) / (-5/2*x^3yz)


Először le lehet húzni a két mínusz jelent, utána az azonos tagokat le lehet húzni.


Számlálóban van x^2, nevezőben x^3, a számlálóban nem marad x, a nevezőben marad 1.


(2/5*y^3*z) / (5/2*x*y*z)


Most lehúzok egy y-t és egy z-t:


(2/5*y^2) / (5/2*x)


Még a számokat kéne rendbe tenni.


2/5 : (5/2) = 2/5 * 2/5 = 4/25


Törtet törttel úgy osztunk, hogy reciprokkal szorzunk.


Azaz ez lett belőle:


4/25 * y^2/x

2018. jan. 23. 18:34