Le tudná nekem vezetni valaki az alábbi polinomokkal kapcsolatos feladatokat?


1. Hányszoros multiplicitású gyöke

p(x)= x^5−3x^4−x^3+7x^2−4 polinomnak az x=2?


2.Mi a főegyütthatója annak a minimális fokszámú p polinomnak, amelynek a -1 az 1 és -3 gyöke, továbbá teljesül rá, hogy p(2)=-15?


A polinomos órák azon részéről ahol ezt tárgyaltuk, lemaradtam és nem tudom, hogyan kell ezeket megoldani. Ha nem pontos levezetést, hanem csak egy általános megoldás menetet tud valaki írni, már az is hatalmas segítség. Köszönöm előre is



2022. okt. 24. 22:28
 1/7 krwkco ***** válasza:
100%

Ha egy polinom gyöke x0, akkor fel lehet írni

(x-x0)*(egyel alacsonyabb rendű polinom) alakban.


Az 1 megoldásához el kell osztani a polinomot (x-2)-vel. Annyiszor, ahányszor osztható. És annyiadik fokú lesz a gyök.


A második feladathoz pont fordítva, szorozni kell. És ha megvan a harmadrendű polinom, akkor be kell helyettesíteni a 2-t. Ha nem -15 jön ki, akkor minden együtthatót meg kell szorozni ugyanannyival. Hogy -15 legyen a p(2) értéke.

2022. okt. 24. 23:18
 2/7 steven95 ***** válasza:
46%

Gyök: ahol 0 a polinom.

pl.: (x-3)*(x+2)*(x+5) polinom x= 3, -2, és -5 helyen nulla. Vagy: 3,-2, 5 a gyöke a polinomnak.

pl.: (x-4)*(x-4)*(x+1)*(x+1)*(x+1) polinom x=4 és -1 helyen veszi fel a 0-át. Vagy 4 és -1 a gyöke a polinomnak. DE 4 2-szeres, -1 pedig 3-szoros multiplicitású gyöke.


A fenti polinom alakot a polinom gyöktényezős alakjának nevezzük, amelyből leolvashatóak a zérushelyek/gyökök és azok előfordulása/multiplicitása.


1.------------

x=2 behelyettesít:

32-3*16-8+7*4-4 = 0 , tehát a 2 gyöke/zérushelye.


Polinomosztás:

x^5−3x^4−x^3+7x^2−4 / (x-2) = x^4 maradt -x^4-x^3+7x^2−4

-x^4-x^3+7x^2−4 / (x-2) = -x^3 maradt -3*x^3+7x^2−4

-3*x^3+7x^2−4 / (x-2) = -3*x^2 maradt x^2-4

x^2-4 /(x-2) = x + 2


Tehát:

x^5−3x^4−x^3+7x^2−4 / (x-2) = x^4 -x^3 -3*x^2 + x +2


x=2:


16-8-3*4+2+2=0

Tehát ismét zérushelye/gyöke.


Polinomosztás:

x^4 -x^3 -3*x^2 + x +2 / (x-2) = x^3 maradt x^3 -3*x^2 + x + 2

x^3 -3*x^2 + x + 2 / (x-2) = x^2 maradt -x^2 + x + 2

-x^2 + x + 2 /(x-2) = -x maradt -x + 2

-x+2/(x-2) =-1 maradt 0


Tehát:

x^4 -x^3 -3*x^2 + x +2 / (x-2) = x^3 + x^2 -x -1


x=2:

8+4-2-1=9 már nem zérushely.


x=2 gyök 2-szeres multiplicitású.

x^5−3x^4−x^3+7x^2−4 = (x-2)*(x-2)*(x^4 -x^3 -3*x^2 + x +2 )


2.-------------

a*(x-1)*(x+1)*(x+3)-> x=2 esetén =-15


a(2-1)(2+1)(2+3)=a*1*3*5=-15

a*15=-15

a=-1

2022. okt. 24. 23:20
 3/7 krwkco ***** válasza:

#2

Nem kellene teljesen megoldanod a feladatokat. Ha a kérdezőnek semmit nem kell kitalálnia a megoldás módjából, akkor sokkal kevésbé fogja elsajátítani azt.

2022. okt. 24. 23:24
 4/7 steven95 ***** válasza:
Igazad van. De nem volt ott órán, és a polinomosztás... nem olyan könnyű elsőre. Ezért gondoltam mégis csak leírom.
2022. okt. 24. 23:36
 5/7 krwkco ***** válasza:
100%
Az osztással kapcsolatban bennem is felmerült, hogy el kell majd magyarázni, de gondoltam hogy megvárom, hogy a kérdező rákérdez-e. Egyetértünk, hogy van esély, hogy az nem fog menni.
2022. okt. 24. 23:52
 6/7 anonim ***** válasza:

A polinomosztásnál egyébként van egyszerűbb megoldás is, amit Horner-elrendezésnek hívnak:


[link]


A Wikipédián szépen le van írva, példa is van hozzá, szóval könnyedén elsajátítható.


Ami még a jelenlegi feladathoz tartozik, az az, hogy a kitöltött táblázatból kiolvashatók az egyébként polinomosztással megkapható polinom együtthatói is:


[link] #Polinomoszt%C3%A1s


Tehát a hosszadalmas polinomosztás helyett sokkal érdemesebb ezt használni.


Ráadásul egyetemi anyag is, szóval olyan hűderejtélyeset most nem mondtam.

2022. okt. 25. 00:10
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat és a levezetést is, nagyjából értem már hogyan kell :D Az osztás megy, Horner-elrendezéssel és egymás alá írogatással is, bár én az utóbbit jobban preferálom, nekem valahogy azzal könnyebben megy mint a Hornerrel.
2022. okt. 25. 02:10