Mennyi az első 10 tag összege?


Sziasztok!

Egy sorozat első tagja 11. Az első 10 tag összege negyedakkora mint az első 10 páros tag összege. Mennyi az első 10 tag összege?



2022. okt. 5. 09:09
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon nem mindegy, hogy milyen sorozatról van szó, úgyhogy a feladat ebben a megfogalmazásban megoldhatatlan. De a kulcsszavakhoz odaírtad, hogy számtani, úgyhogy aszerint oldjuk meg;


Ha nagyon nem megy, akkor így is lehet csinálni;

Az első 10 tag összege: a1 + a2 + ... + a10 (itt nyilván kiírod az összes tagot).

Az „első 10 páros tag” nem egyértelmű; lehet úgy is érteni, hogy maguk a tagok párosak, de úgy is, hogy a tagok SORSZÁMA páros. Jelen esetben szerencsére ezek egybeesnek, tehát mindenképp ugyanúgy kellene számolnunk;

Az első 10 páros sorszámú tag összege: a2 + a4 + ... + a20


A feladat azt mondja, hogy az első 10 összege a párosak összegének negyede, tehát:


(a1 + a2 + ... + a10) = (a2 + a4 + ... + a20)/4


A tagokat a tanult módon át tudjuk írni a1 és d segítségével:


(a1 + a1+d + ... + a1+9d) = (a1+d + a1+3d + ... + a1+19d)/4


Tudjuk, hogy az első tag 11, így:


(11 + 11+d + ... + 11+9d) = (11+d + 11+3d + ... + 11+19d)/4


Ebben szépen össze tudsz vonni, kapsz egy egyismeretlenes egyenletet, amit meg tudsz oldani, megkapod a differenciát, és onnantól már könnyű meghatározni az első 10 tag összegét.

2022. okt. 5. 10:19
 2/4 anonim ***** válasza:

[link]


a_1=11

d=?


első n tag összege: s_n = n*(2a_1+(n-1)d)/2

első 10 tag összege: s_10 = 10*(22+9d)/2


párosok első tagja: a_p1 = a_2 = a_1 + d

párosok differenciája kétszerese a simának: d_p = 2d

első 10 páros tag összege: s_p10 = 10*(2a_p1+9d_p)/2 =

= 10*(2(a_1+d)+18d)/2 = 10*(a_1+d+9d) = 10*(11+10d)


Az első 10 tag összege negyedakkora mint az első 10 páros tag összege:

4 * s_10 = s_p10

4*10*(22+9d)/2 = 10*(11+10d)

Ebből d=-33/8

2022. okt. 5. 15:36
 3/4 A kérdező kommentje:
S10re 20 jött ki végeredménynek. Valaki átszámolná még légyszi?
2022. okt. 5. 16:41
 4/4 anonim ***** válasza:
s10 = 10*(22+9*(-33/8))/2 = -75,625
2022. okt. 5. 22:01