Adrian.Leverkuhn kérdése:

Egyenlőtlenség becslésében tudnátok segíteni?


A feladat a sárga csíkos matekgyűjteményből:


Igazoljuk, hogy [1/(n+1) + 1/(n+2) + ... + 1/(2n)]^2 <1/2.


Integrálszámítással már kaptam eredményt, élesebbet is, mint a feladatban megadott 1/2.


Hatarozott integral (n+1)-től 2n-ig (1/×) dx = ln(2n)-ln(n+1).

Ekkor logaritmus azonossággal egy közös ln-t alakítottam ki és a szigorú monoton növekedés miatt felülről becsültem a kifejezést ln(2n/n)-nel, így kaptam ln2-t. Ennek a négyzete pedig 0,4804, tehát ennél kisebb lesz a fenti összeg négyzete.


Jó a megoldás? Tudnátok elindulási ötletet adni elemibb módszerek segítségével?



2022. júl. 8. 19:05
 1/6 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hogy ez a logaritmusfüggvény honnan jött ki neked, így erre nem tudok tanácsot adni.


Én teljes indukcióval próbálkoznék;


Megnézzük n=1;2;3;... esetére, én ezt most megspórolom. Tegyük fel, hogy n-ig a


[1/(n+1) + 1/(n+2) + ... + 1/(2n)]^2 < 1/2, egyenlőtlenség igaz, illetve a gyökvonást is nyugodtan elvégezhetjük:


1/(n+1) + 1/(n+2) + ... + 1/(2n) < 1/gyök(2). Nézzük meg, hogy mi a helyzet n+1 esetén, ekkor ezt kapjuk:


[1/(n+2) + 1/(n+3) + ... + 1/(2n) + 1/(2n+1) + 1/(2n+2)]^2 < 1/2


Vonjunk gyököt; nyilván az összeg pozitív lesz, így a "+-"-szal nem kell bohóckodnunk:


1/(n+2) + 1/(n+3) + ... + 1/(2n) + 1/(2n+1) + 1/(2n+2) < 1/gyök(2)


A teljes indukciós bizonyításnál jellemzően arra törekszünk, hogy az indukciós feltétel valahogyan megjelenjen. Ennek megfelelően törekedjünk arra, hogy a bal oldalon a [1/(n+1) + 1/(n+2) + ... + 1/(2n)]^2 megjelenjen. Ennek megfelelően az egyenlőtlenséghez hozzáadunk 1/(n+1)-et és levonjuk az utolsó két tagot:


1/(n+1) + 1/(n+2) + ... + 1/(2n) < 1/gyök(2) + 1/(n+1) - 1/(2n+1) - 1/(2n+2)


Az indukciós feltétel miatt tudjuk, hogy a bal oldalon lévő kifejezés 1/gyök(2)-nél kisebb, így a bal oldal felülről becsülhető 1/gyök(2)-vel, vagyis ezt kapjuk:


1/gyök(2) < 1/gyök(2) + 1/(n+1) - 1/(2n+1) - 1/(2n+2)


Ha ezt be tudjuk látni, hogy igaz, akkor az eredeti is igaz lesz. Rendezés után:


1/(2n+1) + 1/(2n+2) < 1/(n+1)


Ez pedig egy mezei másodfokú egyenlőtlenség, ami megoldható. Kár, hogy nem azt kapjuk, hogy n>0 vagy valami, úgyhogy sajnos ez a megoldás nem vitt eredményre. Majd még gondolkodom.

2022. júl. 8. 21:29
 2/6 krwkco ***** válasza:

"1/(2n+1) + 1/(2n+2) < 1/(n+1)"

Ennek a fordítottja igaz.

1/(n+1)=1/(2n+2)+1/(2n+2) < 1/(2n+1)+1/(2n+2)

2022. júl. 8. 22:53
 3/6 krwkco ***** válasza:

Vagyis, ha n nő, akkor 1/(n+1) + 1/(n+2) + ... + 1/(2n) is nőni fog.

Ha ilyen módon teljes indukciót akarunk, akkor a végtelenbe menő n-re kell bizonyítani az egyenlőtlenséget. És akkor minden kisebb n-re is teljesülni fog.

2022. júl. 8. 23:00
 4/6 anonim ***** válasza:

Szerinem kérdező megoldása is lényegében korrekt, csak kicsit overkill.


Annyi, hogy a biztonság kedvéért rajzold le pl. n = 3-ra kis téglapokkal, hogy mit jelent az összeg, meg rajzold fölé az 1/x-et. Ugye a hiperbolának végig a téglalapok felett kell lennie, akkor felső becslés az integrál. (Ugye lehet, hogy n-től kéne integrálni az n+1 helyett, de a lényegen és végeredményen ez nem változtat. Meg nem rajzoltam le, így tényleg csak érzésre mondom, hogy ennyiből lehet baj.)

2022. júl. 9. 10:49
 5/6 Gabra05 válasza:

Alkalmazzuk először az n-tagú számtani és négyzetes közép közötti egyenlőtlenséget! Ekkor

([1/(n+1)+1/(n+2)+...+1/2n]/n)^2<[1/(n+1)^2+1/(n+2)^2+...+1/(2n)^2]/n.

Itt egyenlőség nem állhat fenn, mert a tagok páronként különbözőek. Szorozzuk be mindkét oldalt n^2-tel, majd alakítsuk át az egyes törtek nevezőjét úgy, hogy ezzel növeljük az összeget!

Így kapjuk, hogy

[1/(n+1)+1/(n+2)+...+1/2n]^2<n*[1/(n+1)^2+1/(n+2)^2+...+1/(2n)^2]<

<n*[1/n(n+1)+1/(n+1)(n+2)+...+1/(2n-1)(2n)]=

=n*[1/n-1/(n+1)+1/(n+1)-1/(n+2)+...+1/(2n-1)-1/(2n)]=n*[1/n-1/(2n)]=1/2.

Ezzel az állítást bebizonyítottuk.

2022. júl. 11. 18:56
 6/6 A kérdező kommentje:
Szuper, nagyon szépen köszönöm.
2022. júl. 11. 20:37