SEGÍTSÉG! Hogy kell kiszámolni?


A számolás menetét írjátok ki!

1 g vasat hogy kell átváltani molba???

És 14 g vasban hány elemi részecske van? (proton 26, atommagban 56 részecske van)

Köszönöm!!!


2010. szept. 20. 20:24
 1/3 anonim ***** válasza:

A vas moláris tömege (benne van periódusos rendszerben, általában az elem vegyjele alatt feltüntetve) 56g/mol.

Ha 56g --> 1 mol Fe, akkor

1g Fe --> X mol.


X=1*1/56=0,0178mol

________________________________________________


14g Fe ugyanígy számolva 14*1/56=0,25mol

Tudjuk, hogy 1 mol atom 6*10^23 db atomot jelent.

Akkor 0,25mol Fe --> 0,25*6*10^23 db atom, azaz 1,5*10^23db.

Tudjuk, hogy az atomok magját protonok és neutronok alkotják. Egy atomban a "tömeget adó" részecskék az atommagban vannak. Az elem rendszáma adja meg a protonok számát, így a moláris tömegből kivonva a rendszámot megkapjuk a neurtonok számát. Az elektronok száma megegyezik a protonok számával, de tömegük elhanyagolható.

Így:

1 db Fe atomban van 26 db proton, tehát:

1,5*10^23db Fe atomban van 26*1,5*10^23db proton, egyszerűsítve: 39*1^23 db, de szerintem a kémiatanárod így jobban szereti: 3,9*10^24db. Az elektronok száma is ugyan ennyi.

1 db Fe atomban 56-26=30 db neutron van, tehát

1,5*10^23db Fe atomban 30*1,5*10^23=45*10^23=4,5*10^24db neutron van.

2010. szept. 20. 21:57
 2/3 anonim válasza:

Megnézed a vas tömegszámát: 55,8 mol, és ez felel meg 1 g vasnak. Mint írtad, 1 g vasban 26 proton, 26 elektron és 12 neutron van, ez összesen 64. A 64-et pedig megszorzod 14-el, és az 896 lesz...(bár nem tom, hogy ez így jó-e...)

De remélem, érted már!;):)

2010. szept. 20. 22:01
 3/3 anonim válasza:
Jaj, bocs hát akkor mégse teljesen jó...:)
2010. szept. 20. 22:02