Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Galilei féle lejtő fizika?...

Galilei féle lejtő fizika? bővebben lent. A neten semmi érdekes és felhasználható információt nem találtunk.

Figyelt kérdés
Galilei féle lejtőn 2 egyforma golyót gurítunk le egy időben, DE nem egy helyről. Honnan indítsuk a két golyót, hogy egy időben érkezzen a lejtő aljára? (remélem érthetően írtam le :$ ) Segítségeket előre is köszönöm :)
2010. szept. 19. 16:40
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:

Függ erősen, hogy mekkora hajlásszöggel végzitek a kísérletet, továbbá a surlódási viszonyoktól.

Lehet, hogy a két csatornában különböző a surlódás értéke, ebben az esetben lehet, hogy előáll az, amit mondasz.

2010. szept. 21. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 A kérdező kommentje:
1 lejtőn végeztük (hajlásszöget nem tudok, kérdeztük, hogy hogyan számítsuk ki, a tanárnő azt mondta,hogy ebben az esetben nem fontos a lejtő hajlásszöge)a golyók fémből vannak. Súrlódást még valóban nem tanultunk. De mindenfélét kipróbáltunk, indítottuk a golyókat egymás mellől, így leértek egyszerre, de mivel más helyről kellett indítani a golyókat így próbáltuk úgy is hogy egyet a tetejére egyet a lejtő közepére tettünk. Így a középről induló golyó hamarabb ért le mint ami fentről indult. 2 Órás ide oda golyópakolgatás után egyszer csak 9 cm távolságról elindítva a két golyó egyszerre ért le. Biztos, hogy van rá valamilyen logikus magyarázat, és az is biztos, hogy nem az, hogy a fenti golyónak nagyobb a gyorsulása. Igazság szerint erre még mindig nem jöttünk rá :/ :D (a golyók leérési sebességét stopperórával mértük)
2010. szept. 23. 18:14
 13/22 anonim ***** válasza:

A lejtő tetejétől lett e indítva a golyó, amikor 9cm volt a golyók közötti távolság? ( Az egyik golyó tetőn, a másik 9cm - el lejjebb)?

És ekkor egyszerre értek le?

2010. szept. 23. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:

Köszi a pontosítást, a válaszok egy csómó új kérdést szültek. :-)


Milyen következtetésre jutottatok a következő három megfigyelés után?

(A) "... indítottuk a golyókat egymás mellől, így leértek egyszerre,..."


(B) "... de mivel más helyről kellett indítani a golyókat így próbáltuk úgy is, hogy egyet a tetejére egyet a lejtő közepére tettünk. Így a középről induló golyó hamarabb ért le mint ami fentről indult...."


(C) "... 2 órás ide oda golyópakolgatás után egyszer csak 9 cm távolságról elindítva a két golyó egyszerre ért le...."

Ezt többször is sikerült megismételni? Az (A) és (B) után miért ezt fogadtátok el bizonyítandónak, hiszen a (B) próbánál sem ugyanazon magasságból indultak a golyók. Mi történt 2 óra alatt, hogy a (B) helyett az (A) szituációt tapasztaltátok? Teljesen mindegy, hogy fél lejtőnyi távolság, vagy 9 cm van köztük, NEM AZONOS magasságból indultak.

Gondolom, mindhárom feltételnek megfelelő helyzetet többször is megismételtétek. Mind a három esetben ugyanazt tapasztaltátok?


Ha azért kaptátok a feladatot, hogy figyeljétek meg, mi történik, ha ugyanazon a lejtőn különböző magasságból egyszerre indított két azonos méretű, tömegű, simaságú golyó hogyan viselkedik, nyugodtan közölhetitek vele, hogy SOSEM érkeznek egy időben a lejtő aljára.

Minden egyéb tapasztalás a kísérlet végrehajtása közben elkövetett pontatlanságok számlájára írható.

Az egyszerre leérkezés detektálásához nem feltétlen szükséges stopper, ezt hallásra is el lehet dönteni.


Egyébként mit szólt a tanárnőtök, mikor közöltétek vele a kísérlet velőtrázó eredményét, miszerint egymástól 9 cm-el eltérő helyről indított golyók egyszerre koppantak a lejtő alján? Elfogadta és kérte, számítással is bizonyítsátok be?


"... Továbbra is fenn áll a feladatunk azon része, hogy számokkal is bizonyítsuk mért 9 cm az a 9cm :D"

Gyerekek, ha ezt bebizonyítjátok, vihetitek a frakkotokat a tisztítóba, és várhatjátok a Nobel bizottság értesítését. :-) Ez ugyanis azt jelentené, hogy a fizika veretes épületének egyik szárnyát kezdhetik újra felépíteni az alapoktól kezdve.


A közölt adatok (s=1,7m; t=3,5 s) nagyon kicsi a lejtőtök hajlásszöge. Minél laposabb a lejtő, annál érzékenyebb pl. a szennyezettségre. Két óra alatt az egyik pályára valami kosz kerülhetett, ez befolyásolhatta az eredményeket.

Próbáljátok meg egy meredekebb lejtővel megismételni a kísérletet.


Izgatottan várom a 'krimi' folytatását és a 'gyilkos' leleplezését. :-)


DeeDee

***********

2010. szept. 24. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:

Első_második vagyok, és kíváncsiság okán ide-ide nézek és csak csodálkozok, miért kell ilyen kísérletet végeztetni, amikor az eredmény elvi megfontolással is tudható, de ezt előttem kifejtették.

Amiért mégis "tollat ragadtam" az az, hogy bizonyos esetekben nekem segít egy probléma megoldásában a szituáció szélső értékes vizsgálata.

Ebben az esetben az, hogy a lejtőt a függőlegesig emelem, és akkor a szabadesés állapota áll elő, ahol tudható /belátható/ hogy a kezdeti feltételekkel nem lesz megoldás. Az is belátható, hogy a golyók gyorsulása a lejtőn is egyforma lesz, mint a szabadesésnél, mert a lejtőn is azonosak a gyorsulási viszonyaik, egyik sem lesz/lehet nagyobb a másiknál.

A dolog pikantériája, hogy a lejtőt vízszintesre állítva, ismét nincs megoldás /mert meg sem mozdulnak/, gyorsulásuk /ugyan számszerűleg 0/ megegyezik /mint a szabadesésnél!/. És akkor további logika: a lejtő legmagasabb és legalacsonyabb szögénél a gyorsulások megegyeznek, mitől lenne az a köztes értékeknél eltérő?

Én így gondolkozom...

Sok sikert a tanulmányokhoz!

2010. szept. 24. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 A kérdező kommentje:
Amikor óra végén be kellett mutatnunk az osztálynak, hogy hogyan ér le 2 ugyanolyan méretű golyó ugyanazon a lejtőn különböző helyről indítva (azt még nem említettem hogy a lejtőn négy sávos) akkor annyit mondtunk, hogy sok próbálkozás után arra jutottunk, hogy 9cm távolság esetén ér le a két golyó (ha az egyik golyó fentről indul a másik 9cm-el lejjebb akkor is egyszerre érkeznek le, ha az egyiket pontosan a közepétől indítjuk és a másikat 9cm-el lejjebb akkor is éppen úgy együtt érnek le) A tanárnő ez után kérte, hogy érveljünk mért pont 9 cm. Erre mondtuk azt, hogy a magasabbról induló golyónak nagyobb a gyorsulása, ezt a választ nem fogadta el. Óra végén annyit mondott, hogy a gyorsulásuk egyenlő a becsapódásuk különbözik. Egyébként ez a feladat a tankönyvünkben a szabadesés témához kapcsolódik. Azóta már tovább vettük az anyagot, a golyókra nem tértünk vissza. :/ De majd egyik óra után megkérdezzük, mi a magyarázat :D Köszönöm a segítségeket :DD
2010. szept. 25. 18:46
 17/22 anonim ***** válasza:

Még egy lehetséges megoldás a következő: Ha a golyók tömegelrendeződése más a két esetben (gyártási hiba miatt), ebben az esetben a két golyó tehetetlenségi nyomatéka különböző. Ebből adódódhat a jelenség - hiszen ilyenkor a golyók gyorsulása is különböző.


Mást nem tudok kitalálni.

Mindenesetre, kérdezd meg a tanárt, és írd majd meg ide, hogy mit mondott, mivel magyarázza.

2010. szept. 25. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:

Elvben és ebben igazad van.

De a feladat úgy kezdődik: "2 egyforma golyót", innen kezdve, ez nem alkalmazható...

Valóban, régebben volt egy /fizikai/ kérdés, hogy két egyforma méretű, de különböző súlyú /azonos anyagból, egyikben központos üreg/ golyó közül hogyan lehet megállapítani, melyik az üreges, ha a súlymérést kizárom.

Na itt az egyik megoldás a lejtőn való gurítás, és miután itt van súrlódás, forogni is kezd, és jön a különbség..

2010. szept. 25. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:
Lehet hogy csak látszólag egyforma, a tanár kiadta, hogy egyforma, de a diák nem lát az anyag belsejébe, tehát ő is egyformának látja. Csak a belseje nem egyforma.
2010. szept. 25. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:

Akkor ravasz az a tanár! Tulajdonképpen a gondolat nem rossz, de először/!/ a klasszikus lejtő törvényeit kéne megtanítani, és azután azt két különböző golyót odaadni, és miután nem teljesítik a lejtő normál törvényeit, rákérdezni, vajon miért nem? Tudtok-e rá magyarázatot.

Magánvélemény: ha most tanulják a fizikát, húzós a válasz.

2010. szept. 26. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!