Galilei féle lejtő fizika? bővebben lent. A neten semmi érdekes és felhasználható információt nem találtunk.
Ötletadónak, a gyorsulásra vonatkozó képlet:
s=a/2*tnégyzet.
Ebből számítható a meredekebb lejtőhöz tartozó adatok, s-t ismerve. A gyorsulása a nehézségi ismert gyorsulásból és a lejtő szögéből számítható, ugyanígy a kisebb lejtőszöghöz tartozó is. A meredekebb lejtőnél már számítható a t, ezt helyettesítve fenti képletbe s, mint út már meghatározható.
Tovább segítek, mert itt elakadhatsz!
Az ábra jelöléseit használva, G a nehézségi gyorsulás, F1 az adott lejtőszöghöz tartozó gyorsulás szögfüggvényekkel számolható. Ezt az értéket kell az ominózus képletbe /2*/ helyettesíteni. Kérdés?
Huu köszönöm :D
Ez egy órai kísérlet amire 3-an jelentkeztünk, az volt a feladatunk, hogy állítsuk be a két golyót úgy a lejtőn hogy ha egyszerre elindítva különböző helyről egyszerre érjenek be a célba azaz a lejtő végére. Lemértük a lejtőt ami 170cm próbáltunk számolgatni gyorsulási képlettel átlagsebességet mértünk megvan az idő is amennyi alatt a golyó a lejtő tetejéről az aljába ér ez 3.50s de hiába számoltunk, mert így se jöttünk rá arra, hogy honnan indítsuk el a golyókat, mert az egyik mindig pár cm-vel hamarabb ért le mint a másik. Azért ezt így leírom és holnap reggel még óra előtt összedugjuk a fejünket, hátha jutunk valamire :D
Hát ezt csak különböző meredekségek esetén lehet megcsinálni.
Azonos meredekség esetén soha nem érnek le egyszerre.
Első-második vagyok.
Nekem a Galilei lejtőről a következő jutott eszembe, ez volt a válaszom alapja. A történet..
Galilei örökmozgót akart csinálni olyanformán, hogy golyók voltak egy zsinórral egyforma távolságra forgóképesen összekötve, köralakban, mondjuk 6 darab.
Feltette egy olyan derékszögú háromszög alakú lejtőre, amelynek oldalai 30/60 fokban emelkednek és az átfogóján vízszintesen fekszik, és rátette ezt a golyó/zsinór "képezményt". Ekkor a meredekebb oldalra esik 1, a "lankásabbra" 2 golyó. A többi 3 szabadon lóg, persze ha megindul körbe, felkerül majd lejtőre, ami fenn van az meg lekerül.
Ha megnézed/elképzeled akkor Galilei gondolata szerint a 2 golyó több, felhúzza az 1-et a rövidebb lejtőről, miközben előáll az első állapot, azaz forgásba lendül.
Monda szerint "kénytelen volt felfedezni" a lejtő törvényeit....
Szerintem a következőket lehet tenni.
Mivel a lejtőirányú gyorsulás
a = g*sinα
't' idő alatt
s = (a*t²)/2
utat tesz meg.
Ebből az idő
t² = 2*s/a
a gyorsulást behelyettesítve
t² = 2*s/g*sinα
Két különböző hajlásszögű - α,ß - lejtőre felírva
t1² = 2*s1/g*sinα
t2² = 2*s2/g*sinß
Azonos leérkezési idő esetén
t1² = t2²
s1/sinα = s2/sinß
vagy
s1/s2 = sinα/sinß
===============
Tehát eszerint az úthosszak aránya a hajlásszögek szinuszainak arányával egyenlő
Egy példa.
Az egyik lejtő
s1 = 1 m
α = 30°
A másik hajlásszöge
ß = 15
s2 = ?
********
A képlet szerint
s2 = s1*(sinß/sinα)
Vagyis
s2 = sin15/sin30
s2 ≈ 0,517[m] ≈ 517 [mm]
tehát ha az
'α' hajlásszögű lejtő végétől 1000 mm-re indul egy golyó,
'ß' hajlásszögű lejtő végétől 517 mm-re kell indítani a golyót, hogy egyszerre érjenek le.
Ha jó az okoskodásom, szeretném, ha beszámolnál a kísérlet eredményéről.
Ha nem jó, akkor is. :-)
DeeDee
***********
Majd mondom mi lett a vége köszönöm a segítségeket.
Egyébként még csak 10-es vagyok és mivel az előző évben kémia-biológia természeti tantárgyakat tanultuk ezért ebben az évben jött be a fizika-földrajz, így még nem tudok profi képleteket :$ Ez a kísérlet érdekesnek tűnt ezért is gondoltuk úgy, hogy megpróbáljuk :)
Na itt a végeredmény :D
az óra első 10 percében mi 3an még elmehettünk kísérletezni próbálkozással kiderítettük, hogy a két golyónak egymástól 9 cm távolságra kell lenni-e így érnek együtt a lejtő aljára. Azzal indokoltuk, hogy a fentről induló golyónak nagyobb a gyorsulása, mivel magasabbról indul. A Tanárnő azt mondta, hogy a gyorsulása mind 2 golyónak megegyezik, ezután meg mutattuk neki az utolsó válaszoló képletét, amire a válasza az volt, hogy ez nagyon jó :) kicsit átírta a mi "nyelvünkre" azaz leegyszerűsítette úgy, hogy kezdő fizikások révén is értsük. Továbbra is fenn áll a feladatunk azon része, hogy számokkal is bizonyítsuk mért 9 cm az a 9cm :D
≤ ≥
Köszi szépen a visszajelzést, nagyon érdekes amit írtok.
Két problémám van egyelőre:
1.) Még mindig nem világos, milyen körülmények közt végzitek a kísérletet:
- Hány lejtő van, és mekkora a hajlásszögük?
- Miből vannak a golyók és a lejtő?
- Hogyan méritek az időt?
2.) "...Tanárnő azt mondta, hogy a gyorsulása mind 2 golyónak megegyezik..."
Szögezzük le:
Egy lejtőn mozgó test lejtőirányú gyorsulása a lejtő hajlásszögétől függ, minél nagyobb a hajlásszög, annál nagyobb a gyorsulása. Ha egy 's' hosszúságú lejtő 'h' magasságon indul, a rajta mozgó test gyorsulása a h/s értékkel arányos.
Ez mindenféle képlet nélkül is belátható:
- Ha a lejtőt lejtőt vízszintesre állítod, akkor, ha külső erő nem hat a golyóra, tehát pl. nem lököd meg, a golyó nem mozdul, a gyorsulása a = 0.
- Ha egy kicsit ferdére állítod a lejtőt, a golyó - látszólag - magától elindul, és egyre gyorsabban mozogva ér a lejtő aljára, tehát a gyorsulása a > 0.
- Ha lejtőt függőlegesre állítod, a golyó szabadon esik, a gyorsulása a nehézségi gyorsulással 'g' lesz egyenlő, tehát a = g = 9,81 m/s².
Vagyis: a lejtőn mozgó test gyorsulása 0 ≤ a ≤ 9,81 értékeket vehet fel.
"... a fentről induló golyónak nagyobb a gyorsulása, mivel magasabbról indul..."
UGYANAZON lejtőn teljesen mindegy, honnan indítasz golyókat, a lejtőirányú gyorsulásuk azonos lesz, csak a lejtő alján a sebességük lesz különböző. Próbáld ki: indíts el a lejtőn két különböző magasságból két golyót. Soha nem fogják utolérni egymást, a kezdeti távolságot megtartják a lejtő aljáig. Úgy mozognak, mintha össze lennének kötve.
Ha KÉT eltérő hajlásszögű lejtőn ugyanazon magasságból indítasz golyókat, a nagyobb hajlásszögűn mozgónak nagyobb lesz a gyorsulása!
Nem tételezem fel, hogy a tanárnőtök nincs tisztában ezzel, akkor viszont az a kijelentése, hogy a két golyó gyorsulása megegyezik, arra utal, hogy UGYANAZON lejtőn indítjátok különböző magasságból a két golyót. De ebben az esetben csak akkor érhetnek egyszerre a lejtő aljára, ha a magasabbról induló golyónak nagyobb a súrlódása, mint alacsonyabbról indulónak. Ezt az esetet viszont nem tartom valószínűnek, mivel azt írtad, még nagyon az elején vagytok a fizika tananyagnak, így kétlem, hogy a surlódásos állapotokat tanultátok volna.
Ha nem unod még az akadékoskodásomat, örülnék ha válaszolnál a kérdéseimre. :-)
DeeDee
************
Első-második vagyok.. Ha igaz, amit írsz a tanárnő által mondottakról, akkor szomorú vagyok, mert semmiféle logikus gondolkozásra nem tanítanak? A pontos fogalmazás pedig elengedhetetlen ha matematikáról és fizikáról van szó.
Itt arra gondolok: "nagyobb a gyorsulása, mert magasabbról indul". Attól nem, hanem a lejtő /nagyobb/ szögétől.
Itt "elhangzott" egy két állítás egyszerű utána gondolással belátható, hogy nem igaz... /De ilyesmit már előttem is mondtak, mégse tudtam megállni szó nélkül/
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!