Az ABC△ két csúcsa, B és C rögzítettek, az A csúcsa pedig nem rögzített. Hogyan lehet meghatározni a háromszög súlypontjának mértani helyét, ha: (a) Az A pont egy egyenesen mozog. (b) Az A pont egy rögzített körön mozog?

2022. máj. 5. 17:12
 1/5 anonim ***** válasza:
Koordinátageometriailag könnyen meg lehet oldani, tisztán algebrai megoldást nem látok jelenleg.
2022. máj. 5. 17:17
 2/5 anonim ***** válasza:

a) egyenesen


b) körön


vektorokkal egyszerűen belátható

2022. máj. 5. 17:24
 3/5 krwkco ***** válasza:
A súlypont a BC felezőpontját és az A-t összekötő szakasz harmadában van. Az A pályáját ennek megfelelően kell transzformálni. Egyenesből egyenes, körből kör lesz.
2022. máj. 5. 17:54
 4/5 A kérdező kommentje:
Vektorokkal hogyan látható be?
2022. máj. 5. 18:25
 5/5 anonim ***** válasza:

Legyen a C csúcs az origo. A-ba mutat az a vektor, B-be a b vektor, súlypont az S, ebbe az s vektor. Az a vektor a változó.


s = a/3 + b/3


A P ponton átmenő egyenes egyenlete: p + vt, ahol v az irányvektor, t tetszőleges valós szám. Az A ezen van: a = p + vt.


Akkor s = (p + vt)/3 + b/3 = (p + b)/3 + (v/3)t, ami egy egyenes egyenlete.


****


Legyen ( , ) a belső szorzat, ekkor az r sugarú, p középpontú kör egyenlete:


(x-p, x-p) = r², ahol x a körvonal pontjaiba mutató vektorok. Az A pont most ezen fut. Fejezzük ki a-t s segítségével:


a = 3s-b


így kapjuk, hogy


r² = (3s-b-p, 3s-b-p) = 9(s-(b+p)/3, s-(b+p)/3), ami


az r/3 sugarú (b+p)/3 középpontú kör egyenlete.

2022. máj. 5. 19:01