1. 9 oldalú konvex sokszögnek mekkora egy külső és belső szöge, ha szabályos? 2. Egy konvex sokszögnek kétszer annyi átlója van, mint oldala. Hány átlója van?

Kérlek magyarázzátok el hogyan kell megcsinálni, mert holnap dolgozatot írok!

2022. ápr. 24. 15:00
 1/2 anonim ***** válasza:

1. Az n oldalú sokszög belső szögeinek összege 180°*(n-2), esetünkben 180°*(9-2) = 180°*7 = 1260°. A szabályos szög esetén tudjuk, hogy minden szög ugyanakkora, szabályos kilencszög esetén 9 szög van, így a belső szögek összegét elosztjuk 9 egyenlő részre: 1260°:9=140°, tehát egy belső szög 140°-os. A külső és a belső szögről azt tudjuk, hogy egymást 180°-ra egészítik ki (vagyis összegük 180°), így a külső szögek 40°-osak lesznek, mivel 40°+140°=180°.


2. Az n oldalú (konvex) sokszögnek n*(n-3)/2 darab átlója van. Ha az oldalak száma n, akkor ennek kétszerese 2n, ez egyezik meg az átlók számával, vagyis:


2n = n*(n-3)/2, ezt az egyenletet kell megoldanunk. Szorzunk 2-vel:


4n = n*(n-3), mivel n értéke legalább 3, pozitív egész, ezért nyugodtan oszthatunk n-nel:


4 = n-3, innen pedig 7=n adódik, tehát a sokszögnek 7 oldala van.


Ellenőrzés: a 7 oldalú sokszög átlóinak száma a képlet alapján (n=7): 7*(7-3)/2 = 7*4/2 = 14, ez pont kétszerese az oldalak számának, tehát jól számoltunk.

2022. ápr. 24. 15:45
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2022. ápr. 24. 16:05