Egy kétkompnensű ragasztó tájékoztatója szerint az anyag 2:5. A dobozban a kisebb anyagszükségketű összetevőkből fél liter van.Mennyit kell a fél literből felhasználnunk ha a másik anyagból 5 dl-re van szükség? Szerintem 2dl, de nem vagyok biztos.

2022. márc. 27. 18:31
 1/4 anonim ***** válasza:
74%

Ha a "másik anyag" alatt a másik komponenst érti a szöveg, akkor jó a válaszod.


Ha a "másik anyag" alatt a konkrét ragasztót érti, vagyis fél liter ragasztóra van szükségünk, akkor 2x liternyi kell az egyik és 5x liternyi kell a másik anyagból. Ha feltételezzük, hogy az anyagok térfogata additív (vagyis 1 liter + liter = 2 liter, nem pedig kevesebb, mint 2 liter), akkor összegük 0,5 liter kell, hogy legyen, tehát:


2x + 5x = 0,5, ennek megoldása x=0,5/7, tehát az egyikből 2*0,5/7=1/7, a másikból 5*0,5/7 = 2,5/7 liternyire van szükség. Ha a kettőt összeadjuk, akkor 3,5/7-et kapunk, ami pont fél liter.

2022. márc. 27. 18:39
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm. b, része így szól: Mennyi kell a nagyobb anyagszükségketű összetevőből ha 14dl keveréke van szükségünk. Ezt megtudtam csinálni. 14:7=2 5*2=10 dl. De a c, feladatnál elakdtam. Hány dl keverék készíthető a fél liternyi összetevő teljes felhasználásával? És grafikont is kér a ragasztó felhasználásáról.
2022. márc. 27. 18:57
 3/4 anonim ***** válasza:

Egy lehetséges megoldás a c)-re; az arány felfogható úgy, mint a törtek abból a szempontból, hogy ha a két arányszámot ugyanazzal a (nem nulla) számmal szorzod, akkor a két szám aránya nem változik, például:


2 : 5 = 4 : 10 = 6 : 15 = ... = 140 : 350 = ...


Esetünkben a 2 : 5-ből 5 : valami alakra kellene variálni. Ezt megtehetjük például úgy, hogy szorzunk 5-tel:


2 : 5 = 10 : 25, majd itt osztunk 2-vel: 5 : 12,5, tehát 5 dl-hez 12,5 dl-nyi kell a másik komponensből, így 5+12,5=17,5 liter ragasztó készíthető.


Gondolom a grafikont úgy érti, hogy ha az első komponensből x van, akkor mennyi kell a másikból. Erre a válasz az, hogy 2 : 5 = 1 : 2,5 = x : 2,5x, tehát a 2,5x függvényt kell ábrázolnunk koordinátarendszerben, ami egy lineáris függvény.

2022. márc. 27. 19:08
 4/4 A kérdező kommentje:
Szuper. Most már minden világos. Hálás köszönet! 🙂
2022. márc. 27. 19:33