Egy henger alakú térfogat fél liter. A pohár alja az asztalpn 8 cm átmérőjű korongot éppen lefedi. Milyen magas a pohát? Levezetésd is írd le.

2015. febr. 23. 14:50
 1/3 anonim ***** válasza:

Légy szíves, legközelebb legyél annyira igényes, hogy


1) érthető legyen az írásod

2) ne legyen tele elütésekkel


A következőket kell tudnunk ahhoz, hogy ezt meg tudjuk oldani:


1. 1 liter=1 köbdeciméter=1000 köbcentiméter, ebből következően 0,5 liter=500 köbcentiméter


2. A henger térfogata: alapterület*magasság


Az alapterületet ki tudjuk számolni; mivel hengerről van szó, ezért az alap egy kör. Ennek adott az átmérője: d=8cm, ebből a sugara r=4cm, tehát az alapterület: 4*4*pí=~50,2625 (pí~3,1416-es kerekítést használtam)


Innen már csak be kell helyettesíteni a térfogatképletbe:


500=50,2625*M, innen ~9,94716=M. Mivel centiméterben számoltunk, ezért a pohár magassága 9,94716 centiméter.

2015. febr. 23. 15:01
 2/3 anonim ***** válasza:
Még egy dolog; nem tudom, hogy a feladat eredetileg így volt-e leírva, vagy te költötted át, de ha liter van megadva, azt nem térfogatnak nevezzük, hanem űrtartalomnak.
2015. febr. 23. 15:03
 3/3 anonim ***** válasza:

d=8cm -> r=4cm

V=500cm3 (fél liter)


V= T*m = r2π*m


(az alap kör területe T=r2π π=3,14)


V/T=m

bár igazából úgy is felírhatod, hogy V/r^2pí csak nem biztos hogy olyan számológéped van ami barátságos az ilyen kifejezésekkel (nem lehet utólag visszanézni csak kiírja hogy ans vagy hasonló) és esetleg zárójelezni kell amit el lehet rontani

2015. febr. 23. 15:06