Mértani sorozat bizonyítása?


Ha a(n) mértani sorozat akkor, minden n-re a(n)=a(1)*q^(n-1)!


Ezt kell bizonyítani.


Én így bizonyitom:


Helyettesitsunk minden n helyére n+1-et.


a(n+1)=a(1)*q^n


A fenti kifejezést kell elérnünk.


a(n+1)=a(n)*q


Tehát:


a(n)*q=a(1)*q^n


a(1)*q^(n-1)*q=a(1)*q^n


a(1)*q^n=a(1)*q^n


Ezt kellett bizonyítanunk.



Ha hibazok, valaki ki tud javítani?


Illetve hogyan kell ezt pontosan bizonyítani?

Tehát elmagyarázni hogyan kell?

Van egy feltevesunk, van sejtesunk, indukciós lépésünk.

Mi mit követ?

Tehát hogyan kell pontosan ezt bizonyítani?


2022. márc. 27. 12:36
 1/5 krwkco ***** válasza:

Teljes indukció.

1. Kell, hogy legyen egy feltételezésed, amit bizonyítani akarsz: a(n)=a(1)*q^(n-1)

2. Bizonyítsd, hogy igaz az első elemre:a(1)=a(1)*q^(0)=a(1)

3. Ha az n-1-edik elemre igaz, akkor be lehet bizonyítani, hogy az n-edik elemre is igaz. Feltételeztük, hogy a(n-1)=a(1)*q^(n-2).

Szorozzunk q-val: a(n-1)*q=a(1)*q^(n-1)

Tudjuk, hogy a mértani sorozat definíciója az hogy a következő elemet szorzással kapjuk meg, azaz a(n)=a(n-1)*q. Ezt beírva az előző képlet bal oldalára bizonyítotuk a 3. állítást.

2022. márc. 27. 13:00
 2/5 anonim ***** válasza:

Egyébként ennek a bizonyításához nem is kell teljes indukció.


a(n)=a(n-1)q=(a(n-2)q)q=...=((...(a(1)q)q)q)...q)q = a(1)q^(n-1)

2022. márc. 27. 14:09
 3/5 anonim ***** válasza:

Az indukciós feltevés megléte mindenképp fontos a bizonyításhoz, mert előfordulhat, hogy olyat bizonyítunk, ami nincs is. Az indukció lényege, hogy egy tulajdonság tagról-tagra "öröklődik", de ha nincs, ami öröklődjön, akkor téves eredményre juthatunk.


Például bizonyítsuk be teljes indukcióval, hogy tetszőleges pozitív egész n-re 3 | 7^n, vagyis a 3 osztója a 7 pozitív egész kitevőjű hatványának.

Most ugorjuk át az indukciós feltevés vizsgálatát, és tegyük fel, hogy n-ig igaz, vagyis 3 | 7^n igaz. Nézzük, hogy (n+1)-re mi a helyzet, vagyis igaz-e, hogy:


3 | 7^(n+1)


A hatványozás azonosságai szerint 7^(n+1) = 7*7^n, tehát:


3 | 7*7^n


A korábbiakból tudjuk, hogy ha egy szorzat valamelyik tényezője osztható egy számmal, akkor az egész szorzat is osztható lesz, már pedig az indukciós feltevés alapján 3 | 7^n, tehát ez is igaz lesz, tehát készen vagyunk a bizonyítással.


A gond csak az, hogy nem létezik olyan n, amire az állítás igaz lenne, tehát a megfelelő tulajdonság sem tud honnan öröklődni. Ezért szükséges, hogy az indukciós feltevésre legyen (legalább) egy konkrét példa.

2022. márc. 27. 14:38
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat.

Így már ertheto.


#3-as, legalább egy konkrét példa legyen az indukciós feltevesre, ez azt jelenti hogy legalább n=1 re teljesüljön az állítás?

2022. márc. 27. 17:30
 5/5 anonim ***** válasza:

Igen. De olyan példa is lehet, ami mondjuk csak n=100-tól „indul be”. Ezért nekünk mindenképp szükségünk van egy kiindulópontra.

Sőt olyan példát is láttam már (a konkrét példára nem emlékszem), hogy például n=6-tól lehetett teljes indukcióval bizonyítani, a 6-nál kisebb n-ekre pedig manuálisan kellett megnézni, hogy az állítás igaz.

De az is lehet, hogy „több szálon fut” a bizonyítás, például van egy sorozatunk, a páros n-ekre máshogyan viselkedik, mint páratlanokra, ott például nem (n+1)-re tudjuk az öröklést bizonyítani, hanem (n+2)-re.

2022. márc. 27. 17:36