Hol a hiba a kvetkező bizonyításban?


[link]


Megoldás: [link]


Sajnos még a sulimban nem foglalkoztunk ilyesmivel, ezért nem értem :/

Valaki lenne olyan szives, hogy elmagyarázná? Akár privátban is.

Előre is köszönöm!



2017. nov. 15. 22:07
 1/2 anonim ***** válasza:

A teljes indukciót ismered?

Sajnos részletekbe menően nem tudom elmagyarázni, azt az órán kell megtennie a tanárnak.


De most annyi a lényeg, hogy két lépésből áll.


1. lépés, kipróbáljuk n=1-re az összefüggést és megnézzük, hogy igaz-e.


2. lépés, feltesszük, hogy n=k-ra igaz. (Ezt nyugodtan feltehetjük, mert kipróbáltuk már egy vagy néhány esetre, amikor tényleg igaz volt)

És ezt a feltevést felhasználva mutatjuk meg, hogy n=k+1-re is igaz.


--------------

Az 1. lépést sose szabad kihagyni!


Itt azt mondja az állítás, hogy a bal oldalon az utolsó tag 1/(n-1)*n


Vagyis n=1-et helyeteesítve 1/(0*1)-et kapnánk, ami nyilván értelmetlen.


Tehát n legalább 2.

ha kiszámolojuk bal oldalt n=2-re:

1 tagból fog állni, mert az első tag:

1/1*2

és az utolsó tag:

1/[(n-1)*n] = 1/(1*2) ugyanaz.


tehát a bal oldal 1/2


A jobb oldal n=2-re:

3/2 - 1/2 = 1


A bal és jobb oldal nem egyenlő, így a teljes indukciós bizonyítás 1. lépése nem teljesül.

Így a 2.lépést nem érdemes megcsinálni.


Pl n=3-ra behelyettesítve már 2 tag van a bal oldalon:


1/(1*2) + 1/(2*3) = 1/2 + 1/6 = 3/6+1/6 = 4/6


A jobb oldal: 3/2 - 1/3 = 9/6 - 2/6 = 7/6


Tehát 3-ra se igaz.


A teljes indukciós bizonyításoknál, ha n helyére bármilyen számot írsz próbaképpen, akkor igaz állítást kell kapnod.

Általában elég 1-re vagy 2-re kipróbálni, de bármire ki lehet.

2017. nov. 15. 23:00
 2/2 anonim ***** válasza:
A lényeg: mivel az összegben az első tag 1/(1*2) volt, ezért n=1 esetén automatikusan azt vette az első tagnak, holott ez csak akkor lenne igaz, hogyha az összeg utolsó tagja 1/(n*(n+1)) alakú lenne, mivel itt ha n=1, akkor kapjuk meg az előbbi tagot.
2017. nov. 15. 23:21