Kérhetnék segítséget egy kémia feladatban?


100,0 cm3 29,00 m/m%-os, 1,0345 g/cm3 sűrűségű, forró ecetsavoldatban sztöchiometrikus mennyiségű bárium-oxidot oldunk fel. Hány g só kristályosodik ki, ha a keletkezett oldatot 0 °C-ra hűtjük le? 0 °C-on 100 g víz 59,0 g bárium-acetátot old és a kikristályosodó bárium-acetát 1 mol-ja 3 mol vízzel kristályosodik?


Hiába próbálkozok vele, nem megy ez a feladat. Valaki le tudná nekem vezetni légyszíves?



2022. márc. 26. 16:50
 1/3 anonim ***** válasza:

100 cm3 * 1,0345 g/cm3 = 103,45 g *0,2900 = 30 g ecetsav, M=60g/mol -> 0,5 mol ecetsav

0,5 mol ecetsavhoz 0,25 mol bárium-oxid szükséges és ebből 0,25 mol bárium-acetát lesz Ba(CH3COO)2


M BaO = 153,33 g/mol, ebből 0,25 mol = 38,33 g

az oldat tömege: 103,45+38,33g = 141,78 g

M Ba(CH3COO)2 = 255,43 g/mol, ebből 0,25 mol = 63,86 g

oldatban a víz: 141,78g-63,86g=77,92g


tömény oldat kristályos só + oldat 0°C

141,78 x 141,78-x m o (g)

63,86/141,78 255,43/(255,43+3*18,02) 59/159 w

141,78*(63,86/141,78) x*(255,43/(255,43+3*18,02)) (141,78-x)*(59/159) moa g


egyenlet: 141,78*(63,86/141,78)=x*(255,43/(255,43+3*18,02))+(141,78-x)*(59/159)


x = 24,76 g bárium-acetát 3-hidrát kristályosodik ki

2022. márc. 26. 20:21
 2/3 anonim ***** válasza:

alul 3 oszlop lett volna, csak törölte a gyk a tagolásokat, az első oszlop tömény oldat, a második a kristályos só, a harmadik a 0°C-os oldat

táblázat első sor anyag tömege

második sor tömegtört / tömegszázalék

harmadik sor oldott anyag

2022. márc. 26. 20:24
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon köszi a segítséget:)
2022. márc. 27. 10:49