Ebben a szerves kémia számítási feladatban kérhetek segítséget?


Szenet, hidrogént és klórt tartalmazó vegyület 567,6 mg-ját elégetve,szén tartalma 445,0 cm3 standardállapotú szén-dioxiddá, hidrogéntartalma pedig 245,2 mg vízzé oxidálódott. A klór meghatározásához 100,0 mg kiindulási vegyületből indultak ki, és megfelelő kezelési eljárással 229,6 mg ezüst-kloridot nyertek. Meg lehet-e ezekből az adatokból egyértelműen határozni a vegyület molekulaképletét, illetve szerkezetét?


Nem igazán tudom hogy kéne megcsinálni, valaki le tudná vezetni nekem légyszíves?



2022. márc. 7. 19:18
 1/1 anonim ***** válasza:

M ezüst-klorid: 143,32 g/mol

m AgCl: 229,6 mg

n = m/M = 229,6 mg / 143,32 g/mol = 1,602 mmol



M víz: 18,02 g/mol

m víz: 245,2 mg

n= m/M = 245,2 mg/18,02 g/mol = 13,607 mmol víz -> ennek 2-szerese a hidrogén: 27,214 mmol

567,6 mg-ban 27,214 mmol hidrogén van -> 27,214* mg/mmol = 27,214 mg

100 mg-ban 1,602 mol klór -> 567,6 mg-ban: 567,6/100*1,602 9,09 mmol klór * 35,45 g/mol = 322,2405 mg

a széntartalom: 567,6 mg-27,214 mg hidrogén - 322,2405 mg klór = 218,1445 mg

n szén= m szén / M szén = 218,1445 mg/12,01 g/mol = 18,16 mmol


mólarány: H / Cl / C = 27 / 9 / 18, ezt 9-cel osztva: 3 / 1 / 2

C2H3Cl ami nem más mint a vinil-klorid, C4H6Cl2 1,2-diklór-but-2-én... tehát nem lehet egyértelműen meghatározni sem a vegyület szerkezetét sem a képletét, annyit lehet tudni, hogy a hidrogén-klór-szén 3-1-2 arányban van a vegyületben

2022. márc. 19. 21:16