Kérhetek egy kis segítséget egy kémia keverékes feladatban?


Kálium-hidrogénkarbonátot, kálium-karbonátot és stroncium-karbonátot tartalmazó keveréket 400 fokon hevítve, a kálium-hidrogén-karbonát

kálium-karbonáttá alakul, és a keverék tömege az eredeti 92,0%-ára csökken. Ha a keletkezett porkeveréket tovább hevítjük 1300 fokra, akkor a stroncium-karbonát bomlik, a porkeverék tömege az előző hevítés maradékának 94,3%-a. Számítsuk ki a kiindulási keverék n/n%-os és m/m%-os

összetételét!


A tippem az lenne, hogy felteszem, hogy 100 g keverékem van, ebből kijön, hogy hány gramm keverék a hevítés utáni keverék. Viszont innen nem tudom hogyan kéne tovább, mert igaz, hogy egy anyag bomlik, de a többi is benne marad, és nem tudok semmi molarányt. Tudna segíteni valaki?



2022. febr. 12. 12:14
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Tegyük fel akkor, hogy 100 gramm keveréked van. Tegyük még fel, hogy x gramm KHCO3-ad, y gramm K2CO3-ad, z gramm SrCO3-ad van. Ekkor ugye x+y+z=100 gramm (1. egyenlet).

Az első megállapításból tudjuk, hogy ezután 92,0 gramm lesz a keverék tömege. A KHCO3 bomlási egyenletéből megállapíthatjuk, hogy 200,2 gramm KHCO3-ból lesz 138,2 gramm K2CO3, tehát x gramm KHCO3-ból (mert nekünk ugye ennyi (x gramm) volt) 138,2x/200,2 grammnyi K2CO3 lesz. Tehát felírható a 138,2x/200,2 + y + z = 92,0 gramm összefüggés is (2. egyenlet).

Az SrCO3 minden bizonnyal SrO-ra bomlik, tehát 147,63 gramm SrCO3-ból lesz 103,62 gramm SrO, tehát z gramm SrCO3-ból lesz z*103,62/147,63 gramm SrO.

Erre is fel lehet írni az egyenletet:

138,2x/200,2 + y + z*103,62/147,63 = 92,0*0,943 (3. egyenlet).

Innentől pedig 3 egyenletünk van 3 ismeretlenre, megoldható, és kiszámolhatók a kért százalékok is! :)

Ha kérdésed van még, keress nyugodtan akár privátban is! :)

Üdv

2022. febr. 12. 12:41
 2/2 A kérdező kommentje:
Így értem, nagyon szépen köszönöm:)
2022. febr. 12. 13:13