Kémia házi feladatban kérnék segítséget 10 darab kationban ugyanannyi proton van mint 1,25 darab anionban mennyi a protonok száma?


2020. okt. 30. 18:19
 1/4 A kérdező kommentje:
Dehát a proton száma az egyenlő a rendszámmal pont azt kell kiszámolni, csak nem tudom hogy kezdjem?
2020. okt. 30. 20:00
 2/4 anonim ***** válasza:

Az ilyen, látszólag nehéz feladatoknál arra kell gondolni, hogy lehet, hogy a legegyszerűbb ionokról van szó. A legegyszerűbb kation pedig a hidrogénion, ami nem más, mint egy csupasz (=elektronfelhő nélküli) hidrogén atommag, vagyis "egy szem" proton. Az pedig, hogy "10 darab kationban ugyanannyi proton van mint 1,25 darab anionban" ugyanaz jelenti, mint az, hogy: "8 db kationban ugyanannyi proton van, mint 1 db anionban". Ugye ez azért igaz, mert a 10 az 1,25-nek 10/1,25=8-szorosa. És hát ugye 8 db hidrogénion"ban" 8 darab proton van, és ugyanennyi proton az oxigénatomban van, illetve az oxidionban is ugyanennyi van, csak ott még +2 elektron is, tehát összesen 8+2=10 db elektron van a 8 proton mellett, ezért van 2 negatív töltése.

Akármelyik másik elemet teszel a kation helyébe nem fog stimmelni, mert a következő ami kation lehet, az a lítium, amiben 3 proton van. De 8*3=24, ami a króm lenne, de annak nincs anionja, mint általában a fémeknek (kivétel az arany, mert az a legnemesebb fém, és ezért annak a legnagyobb az elektronegativitása). A berilliumra szintén nem jön ki jó megoldás, mert 8*4=32, ami a germánium lenne, de az se nagyon képez aniont, meg nem is nagyon tanítják az iskolában már ezeket, szóval a két elem: a hidrogén és az oxigén (amelyek egyik vegyülete a víz [a másik a hidrogén-peroxid, amelynek képlete H2O2]). Remélem érthető voltam, és kapok zöld kezet.

2020. okt. 31. 18:17
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm

En a Ca-ra és a S-re gondoltam

2020. nov. 2. 08:51
 4/4 anonim ***** válasza:
Azokra mi alapján? A Ca rendszáma 20, a kéné pedig 16.
2020. nov. 5. 19:42