Ebben a kémia feladatban kérnék segítséget?

Egy elegyben, mely benzolt (C6H6) és toluolt (C7H8) tartalmaz, a benzol tömegtörtje 0,205. Mekkora a benzol móltörtje?

2021. máj. 1. 12:13
 1/1 Arp Du ***** válasza:

benzol és toluol tömegtörtjének összege = 1

ebből ki tudod számolni a toluol tömegtörtjét

1 -0,205= 0,795 toluol

(0,205+ 0,795 =1)


a tömegből (m) ki tudjuk számítani az anyagmennyiséget (n, mol)

n= m/M

ha ismerjük a moláris tömegeket (M):

C atomtömege 12 g/mol, H atomtömege 1 g/mol

M(C6H6)= 6*12 +6*1= 78 g/mol

M(C7H8)= 7*12 +8*1= 92 g/mol


tegyük fel hogy 100 g az elegy, akkor

100*0,205 g benzol van, ami n= m/M= 20,5 g /78 g/mol= 0,263 mol

100*0,795 g toluol van, ami n= m/M= 79,5 g /92 g/mol= 0,864 mol

összes anyagmennyiség= 0,263 mol +0,864 mol= 1,127 mol


benzol móltörtjét úgy kapod, hogy a benzol anyagmennyiségét elosztod az összes anyagmennyiséggel

0,263 /1,127= 0,233

ez a benzol móltörtje

2021. máj. 1. 18:18