Ebben gáztörvényes feladatban kérhetek segítséget?


Az ammóniapalackban a gáz egy része cseppfolyósodik. Egy 100 dm3térfogatú tartályban 22oC-on 30 barnyomás uralkodik. Mekkora a töltőanyag tömege, ha a cseppfolyósammónia térfogata 1000 cm3(ρ=0.588g/cm3)?


Sajnos nem tudom megoldani a feladatot. Valaki tudja hogyan kellene ezt megoldani?

Köszönöm előre is a segítséget !



2017. nov. 22. 13:59
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

1. Először számoljuk ki, mennyi a cseppfolyós ammónia tömege! m = ρ * V = 0,588 g/cm^3 * 1000 cm^3 = 588 g

2. Írjuk fel az ideális gáz állapotegyenletét!

pV = nRT

Ezek közül mindent ismerünk, kivéve n-t.

p = 30 bar = 30 * 100 kPa = 3000 kPa = 3000000 Pa

V = 100 dm^3 - 1000 cm^3 = 100 dm^3 - 1 dm^3 = 99 dm^3 = 0,099 m^3

R = 8,31 akármi

T = (273 + 22) K = 295 K


n = pV / RT = (3000000 * 0,099 / (8,31 * 295)) mol = 121,15 mol


Nekünk a tömeg kellene. Az ammónia képlete NH3, tehát egy mol ammónia tömege (14 + 3 * 1) g = 17 g


A gáz tömege = (121,15 * 17) g = 2059,6 g

Az összes ammónia tömege = 588 g + 2059,6 g = 2647,6 g

2017. nov. 22. 14:48
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm !:)
2017. nov. 26. 08:52