Elakadtam egy keverékes kémia feladatban, egy kis segítséget kérhetek?


Réz(II)-szulfidot, fémrezet és réz(II)-oxidot tartalmazó keverék két azonos tömegű részletét vizsgálták: az egyik részletét oxigénnel reagáltatva a szilárd anyag tömege 4,68%-kal nőtt, a másik részletből a sósavval kioldható oxidot eltávolítva a szilárd anyag tömege 34,9%-kal csökkent. Határozzuk meg a keverék összetételét.


Igazából sajnos csak odáig jutottam, hogy fel tudtam írni a lejátszódó reakciókat, de nem tudtam továbbmenni.

Reakciók:


2CuSO4+O2=2CuO+4SO2

Cu+O=CuO


CuSO4+2HCl=CuCl2+H2SO4

CuO+2HCl=CuCl2+H20


Valakai le tudná nekem vezetni légyszíves? Meg szeretném érteni, hogyan kell csinálni.



2022. febr. 4. 11:49
 1/1 Arp Du ***** válasza:

w1: réz(II)-szulfid tömeg%

w2: fémréz tömeg%

w3: réz(II)-oxid tömeg%

w1+w2+w3=100


M(CuSO4)= 159,62 g/mol

M(CuO)= 79,55

M(Cu)= 63,55


-az első reakcióban a CuSO4 helyett ugyanannyi mol kisebb moláris tömegű CuO képződik (SO2 gáz) a szilárd tömeg csökken 79,55/159,62 arányban

-a második reakcióban a szilárd tömeg nő 79,55/63,55 arányban

w1*79,55/159,62 +w2*79,55/63,55 +w3= 100+4,68

w1*0,5 +w2*1,25 +w3= 104,68


M(CuCl2)= 134,45 g/mol


-a 3. reakcióban a szilárd anyag tömege csökken, mert 159,62 moláris tömegű anyag helyett 134,45 mol.tömegű képződik. a csökkenés aránya 134,45/159,62

-a 4. reakcióban a a szilárd anyag tömege nő, mert 79,55 mol.tömegű anyag helyett lesz 134,45 mol.tömegű, 134,45/79,55 arányban nő.

w1*134,45/159,62 +w2 +w3*134,45/79,55= 100-34,9

w1*0,84 +w2 +w3*1,7= 65,1


a három egyenletet kell megoldani:

I. w1+w2+w3=100

II. w1*0,5 +w2*1,25 +w3= 104,68

III. w1*0,84 +w2 +w3*1,7= 65,1

2022. febr. 5. 18:34