A nyomás gázoknál a molekulák anyagmennyiségével egyenesen arányos?
Csak szeretném megkérdezni, hogy jól értem-e. Ez gondolom a p*V=nRT képletből jön ki.
Tehát ha azt mondom, hogy a nyomást növeltem mondjuk 10%-kal, az azt jelenti, hogy a molszámot is növeltem 10%-kal?
És egy nagyon buta kérdés, de ez hogy lehet? Mármint matematikailag a képletből jön, de tegyük fel van egy zárt edényem, amiben a felénél egy dugó zárja le. Ebben van valamennyi anyagmennyiségű gáz. Ha csökkentem a nyomást (tehát feljebb emelem a dugót), akkor a gáz anyagmennyiségének is csökkennie kéne. De akkor hova tűnik az az anyagmennyiségű gáz, ami eddig ott volt?
„Tehát ha azt mondom, hogy a nyomást növeltem mondjuk 10%-kal, az azt jelenti, hogy a molszámot is növeltem 10%-kal?”
Most ugyanezt a mondatot írd le még egyszer, csak a molszám helyére a Boltzmann-állandót tedd. Ha rájössz, hogy az a mondat miért baromság, akkor az eredetinél is rá fogsz jönni, hogy miért hibás.
,,Ha csökkentem a nyomást (tehát feljebb emelem a dugót), akkor a gáz anyagmennyiségének is csökkennie kéne. De akkor hova tűnik az az anyagmennyiségű gáz, ami eddig ott volt?"
Ezzel az a baj, hogy mivel feljebb emelted a dugót, megnövelted a gáz térfogatát, vagyis ebben az esetben már nem igaz, hogy a nyomás és az anyagmennyiség egyenesen arányos
A nyomását nem tudod csak úgy növelni egy gáznak. Arra nincs ráhatásod.
Amit (könnyen) tudsz manipulálni az a hőmérséklet, térfogat és anyagmennyiség.
Ha van egy fix méretű tartályod, amibe van X gáz. És még belenyomsz ugyanannyit, akkor kétszeres lesz a nyomás. Ha kiengeded a felét, akkor meg felére esik a nyomás a tartály falán.
Olyat nem nagyon tudsz csinálni, hogy a nyomását megváltoztatod és megnézed, hogy melyik másik tényezővel egyenlíti ki a rendszer.
"A nyomás gázoknál a molekulák anyagmennyiségével egyenesen arányos?"
Igen. Bővebben: mivel pV=nRT, ebből p=(nRT)/V. Vagyis mivel a számlálóban van az "n", és az első hatványán van, ezért látható, hogy egyenesen arányos vele.
De ettől még a
"Tehát ha azt mondom, hogy a nyomást növeltem mondjuk 10%-kal, az azt jelenti, hogy a molszámot is növeltem 10%-kal?"
mondat, az nem igaz, legalábbis nem feltétlenül! Mivel az egyenletben nem kizárólag a nyomás szerepel, a nyomás egyenesen arányos még a hőmérséklettel is, illetve fordítottan arányos a térfogattal (a "V" a nevezőben van) (illetve ott van még az "R" is, de ezt most hagyjuk). Vagyis nyomást lehet változtani ahogy írod is anyagmennyiség változtatással, de hőmérséklet és térfogat változtatással is lehet!
"Ha csökkentem a nyomást (tehát feljebb emelem a dugót), akkor a gáz anyagmennyiségének is csökkennie kéne."
Ilyenkor a térfogatot változtatod, azért csökken a nyomás, természetesen nem fog eltűnni ilyenkor az anyagból semennyi sem.
Ahogy előttem is írták, nem konrétan a nyomás nevű paramétert lehet megváltoztatni, hanem vagy a térfogatot vagy a hőmérsékletet vagy az anyagmennyiséget lehet, és ennek a következménye lesz az, hogy megváltozik a nyomás is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!