Hogyan tudnám kiszámolni ennek a másodfokú egyenletnek a szélsőértékeit? Nagyon sokat segitenétek nekem ezzel. Annyi hogy a deriválás-t nem fogadja el a tanár, mert az emelt szint, szóval középszintű számolással kéne megoldani.


2x^2-16x+1894

elvileg x=6561; y=2022 -nek kell majd kijönni, csak kellene hozzá a számolás menete is



2022. jan. 3. 20:41
 1/8 A kérdező kommentje:
Elnézést kérek, elirtam: 2x^2+32x+1894
2022. jan. 3. 20:50
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Másodfokú kifejezések szélsőértékét teljes négyetté alakítással szokás meghatározni;


2*(x+8)^2+1766


Innen látható, hogy az x=-8 helyen fogja felvenni az y=1766 értéket, minimumként.


Másik lehetőség: tudjuk, hogy bármilyen másodfokú kifejezés képe tengelyesen szimemtrikus, ami azt jelenti, hogy minden értéket szimmetrikusan vesz fel egy adott értéktől. Ha ügyesen választjuk meg ezt az értékéet, akkor könnyedén tudunk számolni. Legyen ez az érték az 1894, és nézzük meg, hogy milyen x-ekre veszi fel ezt értéknek, ehhez tegyük egyenlővé a függvényt az értékkel;


2x^2 + 32x + 1894 = 1894, kivonunk 1894-et:


2x^2 + 32x = 0, kiemelünk x-et:


x*(2x+32) = 0, ennek két megoldása ránézésre is x=0 és x=-16. Mivel az előbb azt mondtam, hogy minden értéket szimmetrikusan ves fel egy adott számtól, ezért most azt kell megnéznünk, hogy melyik szám áll a 0-tól és a (-16)-tól szimmetrikusan, ez pedig a (-8). Tehát a függvény szélsőértékhelye x=-8, értéke meg az, amit a (-8) behelyettesítése után kapsz.


Általánosan pedig azt mondhatjuk, hogy az ax^2+bx+c alakú másodfokú kifejezés szélsőértékhelye az x=-b/(2a) helyen található, esetünkben x=-32/(2*2)=-8, ezzel is a (-8) jön ki.

2022. jan. 3. 21:02
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Hmmm.... Nem kezdem el kiszámolni, de abból indulnék ki, hogy másodfokú függvény, tehát egyetlen szélsőértéke van, két koordinátával. Ha megvan a nullára felállított egyenlet két eredménye (X1, x2), annak a közepénél lesz a szélsőérték értelmezési tartománya, és ezt behelyettesítve megkapod a hozzá tartozó y értéket. Én legalábbis így csinálnám.
2022. jan. 3. 21:06
 4/8 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a segitséget!

Annyit kérdeznék még ha szabad, hogy akkor amit irtam két szélsőérték (ami a geogebrán jött ki), az nem lényeges? Mert ez a másodfokú egyelet egy logaritmus függvényből lett átalakitva --> f(x)=-2*(log₃x)²+32*log₃X+1894


Gondoltam ezt azért megkérdem, de mindenesetre tényleg köszönöm mégegyszer! ;)

2022. jan. 3. 21:14
 5/8 anonim ***** válasza:
44%
Első deriváltból
2022. jan. 3. 21:15
 6/8 anonim ***** válasza:
Ja bocs most látom nem lehet, akkor marad a szorzattá alakítás
2022. jan. 3. 21:16
 7/8 anonim ***** válasza:

Értelemszerűen az eredeti függvényre kell megnézni a szélsőértéket.


Most az történt, hogy a log₃x-et elneveztük X-nek, így kaptuk, hogy X=-8-ra lesz minimuma. Most akkor az a kérdés, hogy


log₃x = -8


mikor teljesül, ennek megoldása x=3^(-8)=1/6561, tehát a függvénynek a minimumhelye x=1/6561.

2022. jan. 3. 21:23
 8/8 A kérdező kommentje:

Igen mostmár értem, így kijön minden.

Sokat segitettél, köszönöm szépen! ;)

2022. jan. 3. 21:26