Hogyan kell átírni a számokat kettes számrendszerbe?


Tehát például a 27-es szám: kettes számrendszerben: 11011.


De hogyan jutok el eddig, mi a számítás?


2022. jan. 1. 11:49
1 2
 11/15 krwkco ***** válasza:

Kettővel osztunk és a maradékból lesz a számjegy a kettes számrendszerbeli számban.

60/2:=30 maradék 0. A szám 0.

30/2:=15 maradék 0. A szám 00.

15/2:=7 maradék 1. A szám 100.

7/2:=3 maradék 1. A szám 1100.

3/2:=1 maradék 1. A szám 11100.

1/2:=0 maradék 1. A szám 111100.

0/2:= maradék 0. A végeredmény 111100.

2022. jan. 1. 15:08
 12/15 A kérdező kommentje:
A maradékos osztás ismert volt előttem, de arra nem gondoltam, hogy ennek köze van a kettes számrendszerhez! Szerintem ezt így nem tanították nekem. Köszönöm!
2022. jan. 1. 15:15
 13/15 A kérdező kommentje:

Egy kérdés felmérült bennem, amikor olvastam a leírásokat:


Amikor a maradékos osztást végzem a 2-es számrendszerbe való átváltásnál, akkor a maradék - amit 1-nek írunk - az lényegében az, ami a tizedesjegy után van.


Tehát például: 7/2=3,5. Ebből a 3 megy az első oszlopba, és az 5 tizedből lesz a maradék, amit 1-el jelölök.


Helyesen gondolom?

2022. jan. 1. 17:07
 14/15 anonim ***** válasza:

Így is fel lehet fogni, igen, azonban más számrendszereknél ez máshogy megy. Ha mindenképp abból akarunk kiindulni, hogy mi a tizedesvessző utáni rész, akkor azt más számrendszerekben külön meg kell jegyezni, hogy mi mit jelent. Például 3-asban;


1/3 = 0,333...

2/3 = 0,666...


Tehát ha eredményül valami,333...-at kapunk, akkor a maradék 1, ha valami,666...-ot, akkor a maradék 2. De sokkal egyszerűbb az osztóval visszaszorozni és kivonni, úgy megkapva a maradékot, mint ahogy megszokhattuk.

2022. jan. 1. 17:24
 15/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ.
2022. jan. 1. 17:28
1 2