Hogyan kell átírni a számokat kettes számrendszerbe?


Tehát például a 27-es szám: kettes számrendszerben: 11011.


De hogyan jutok el eddig, mi a számítás?


2022. jan. 1. 11:49
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
11011 -> 16x1 + 8x1 + 4x0 + 2x1 + 1x1
2022. jan. 1. 11:59
 2/15 A kérdező kommentje:

Na várjunk...


Szóval az itt a logika, hogy a kettes számrendszerben mindig szorzódnak a számok 2-vel.


1-2-4-8-16-32


Mivel a 27 kisebb, mint a 32, ezért a legnagyobb szám az után következő a 16. Így érthető, hogy az #1-es válaszban követő számok jönnek.


De mi ez, hogy 16x1 meg 4x0.


A szorzás után hogy jön ki az 1 és a 0?

2022. jan. 1. 12:12
 3/15 anonim ***** válasza:
Igen mindig duplazodnak és mindent csak egyszer haszal6sz fel. A 4re nincs szükség a 27hez.ezert azt 0szor használod.
2022. jan. 1. 12:16
 4/15 anonim ***** válasza:

A 2-es számrendszer pont ugyanúgy működik, mint a 10-es számrendszer. Azt valamikor általános iskolában megtanultátok, hogy minden szám felírható összegalakban a helyiérték szerint, például


3105 = 3*1000 + 1*100 + 0*10 * 5*1


A kettes számrendszerben is ugyanez van, csak annyi a különbség, hogy a helyiértékek nem 1;10;100;..., vagyis 10 nemnegatív egész kitevőjű hatványai, hanem 1;2;4;8;..., vagyis 2 nemnegatív egész kitevőjű hatványai. Ezen kívül még annyi megkötés van, hogy a számjegyek csak 2-nél kisebbek lehetnek, vagyis 0 vagy 1, tehát azt kell csak gyakorlatilag eldönteni, hogy egy adott szám bekerüljön-e az összegbe vagy sem.


Írjuk fel a 2-hatványokat csökkenő sorrendben, kezdve a legnagyobbal, ami még kisebb a számnál, jelen esetben ez a 2^4=16, mivel a 2^5=32 már sok lenne;


16 8 4 2 1


A 16 értelemszerűen bekerül az összegbe, tehát a 16 alá egy 1-es kerül, így marad 27-16=11


A 8 belefér a 11-be? Igen, tehát a 8-as alá is kerül egy 1-es, így marad 11-8=3.


A 4 belefér a 3-ba? Nem, tehát a 4-es alá egy 0 kerül.


A 2 belefér a 3-ba? Igen, tehát a 2-es alá egy 1-es kerül, és marad 3-2=1.


Az 1 belefér az 1-be? Igen, tehát az 1-es alá egy 1-es kerül, és marad 1-1=0, tehát készen vagyunk.


A táblázatunk tehát így néz ki:


16 8 4 2 1

1 1 0 1 1


Tehát a 10-es számrendszerbeli 27 a 2-es számrendszerben 11011.


Első körben érdemes ezt a fajta számítást megtanulni, egyébként van egy kicsit gyorsabb módszer; a számot maradékosan osszuk el 2-vel, az eredményt osszuk tovább addig, amíg a végén 0 nem lesz:


27 : 2 = 13, maradék: 1

13 : 2 = 6, maradék: 1

6 : 2 = 3, maradék: 0

3 : 2 = 1, maradék: 1

1 : 2 = 0, maradék: 1


Ebből a 2-es számrendszerbeli alakot úgy kapjuk, hogy a maradékokat VISSZAFELÉ (esetünkben lentről felfelé) egymés mellé írjuk, vagy 11011-et kapunk. Ugyanezt csináljuk meg a 28-cal is;


28 : 2 = 14, maradék: 0

14 : 2 = 7, maradék: 0

7 : 2 = 3, maradék: 1

3 : 2 = 1, maradék: 1

1 : 2 = 0, maradék: 1


Tehát a 28 kettes számrendszerbeli alakja 11100. És valóban; 1*16 + 1*8 + 1*4 + 0*2 + 0*1 = 28. Ez a módszer egyébként 10-esből bármilyen számrendszerbe való átváltásnál működik.

2022. jan. 1. 12:24
 5/15 anonim ***** válasza:

1. lépés:

Fogod a 2 hatványait: 1 (mint nulladik hatvány), 2, 4, 8, 16, 32 stb.


2. lépés

Fogod a számodat (jelöljük x-szel), amit át akarsz váltani. Megnézed, kettőnek melyik az a legnagyobb hatványa, ami kisebb vagy egyenlő, mint x. Ezt a hatványt felhasználod (tehát a kettes számrendszerben ennek a helyére 1 kerül, nem 0), majd kivonod x-ből. A példában (x = 27) a 16 a legnagyobb hatványa 2-nek, ami kisebb, vagy egyenlő, mint 27. A 16-ot felhasználjuk, majd kivonjuk a 27-ből, marad 11.

Most ezzel a maradékkal ismételjük mindezt. A 8 lesz a legnagyobb szám a hatványsorban, ami kisebb-egyenlő, mint 11, ezt felhasználjuk, marad 3. Innen látható, hogy még a 2-t és az 1-et kell felhasználni, és el is fogyott a számunk.


3. lépés

Megnézed, kettőnek mely hatványait használtad fel a 2. lépésben. Ezekre a helyekre 1 kerül, a többire 0. Meg is kaptad x-et kettes számrendszerben.

2022. jan. 1. 12:28
 6/15 A kérdező kommentje:

Valami dereng, de nem világos.


Tegyük fel a 60-at akarom átváltani. Annál a legkisebb szám a kettes számrendszerben a 32.


Te 32x1 tehát az egyik szam az 1.


És innen hogyan tovább, honnan tudjam, milyen számra nincs szükség? Önkényesen választom ki, vagy valami logika van, ami kiejti a haszontalan számokat, ami 0-át ad?

2022. jan. 1. 12:29
 7/15 A kérdező kommentje:

Na most már érkeztek részletesebb leírások is.


Köszönöm szépen!!!

2022. jan. 1. 12:29
 8/15 A kérdező kommentje:

Egyébként azért kezdtem el tanulni most ezt, mert úgy döntöttem, érettségi előtt visszatérek az alapkhoz. És most végigmegyek a tananyagokon.


Hát, volt, amiket elfelejtetten, vagy nem tanultam meg/nem tanították meg rendesen.

2022. jan. 1. 12:35
 9/15 anonim ***** válasza:

A számrendszerekre nem szoktak nagy hangsúlyt fektetni, valahol talán nem is tanítják. Úgy vannak vele, hogy informatikaórán tanítják a 2-es számrendszert, elég az.


Matek érettségin sem szokott előfordulni. Egy konkrét esetről tudok, amikor az egyik évben az egyik igaz-hamis állítás kettes számrendszeres volt, 1 pontért.

2022. jan. 1. 12:41
 10/15 A kérdező kommentje:

#9


Ha érettségin nem jön elő, akkor talán nem kell vele annyit foglalkoznom, bár azért jó ha tudok róla. :)


Köszönöm mégegyszer a részletes leírást, illetve. És BUÉK.

2022. jan. 1. 12:54
1 2