Van 2 pohár: egyikben 2 dl víz, a másikban 2 dl bor. a vizesből át egy kanálnyit a másodikba, majd vissza belőle egy kanálnyit az elsőbe. Ezt háromszor. Melyik pohárban lesz több: az első pohárban a bor, vagy a második pohárban a víz mennyisége?

2021. okt. 27. 03:05
 1/10 anonim ***** válasza:
4%
A kérdés szempontjából ez ekvivalens azzal, mintha fél pohárnyikat öntöznénk át a kanálnyik helyett. Mivel nem a konkrét mennyiség volt a kérdés, sőt még csak nem is a konkrét arány. És ugye mindig ugyanannyikat öntünk oda, mint vissza.
2021. okt. 27. 03:41
 2/10 Pelenkásfiú ***** válasza:
66%

Mivel csak a legelső "kanalazáskor" viszünk át tisztán vizet a másikba, így úgy gondolom, hogy a víz lesz több a boros pohárban.

A második kanálban már a bor mellett van egy pici víz is.

Ugyanígy belátható a második-harmadik és negyedik-ötödik kanálra is, hogy arányában víz megy át több, mint bor vissza.

2021. okt. 27. 07:57
 3/10 Pelenkásfiú ***** válasza:

Bocsi! Harmadik-negyedik és ötödik-hatodik kanálra.

Korán van még. :)

2021. okt. 27. 07:58
 4/10 anonim ***** válasza:

Ez hányadikos feladat?:D

Mire gondolt a költő. Mekkora a kanál. Nyilván egy kanálméret alatt a víz aránya a sima vizesben lesz több. Ezt úgy lenne érdekes kiszámolni, hogy 3x oda vissza töltésnél mikor lesz a 2 pohárban a víz mennyisége egyenlő, de ennek én így semmi értelmét nem látom.


Második jól írja amúgy. Első kanál tiszta víz oda, majd a borosból mondjuk 99% bor és 1% víz stb és ezek így keverednek egymással. Következőre már a "tiszta vizes" pohárból is viszel át valamennyi bort mivel bevittél a rendszerbe valamennyit, de mint írtam egy méret alatt 3x ezt eljátszva semmi tiszta vizes pohárban több lesz a víz mert arányaiban baromi keveset változtat ha 1 cl-er keveréket átmozgatsz a másikba.

2021. okt. 27. 08:09
 5/10 krwkco ***** válasza:

Mivel mindkét pohárban mindig ugyanannyi folyadék van, egyforma lesz a két kérdezett mennyiség.

Nézzük a borospoharat: Ami hiányzik a borból, az a vízben van. És ugyanannyi víz került át a borba, mert különben a pohárban csökkent vagy nőtt volna a szint.

2021. okt. 27. 08:12
 6/10 Pelenkásfiú ***** válasza:
66%

Senki nem tud olvasni?! :D

Az a kérdés, hogy a vizes pohárban lesz több bor, vagy a boros pohárban lesz több víz a végén.

2021. okt. 27. 08:23
 7/10 Pelenkásfiú ***** válasza:
66%

Most fogtam fel, mit írtál.

Azt hiszem, visszamegyek aludni. :D

2021. okt. 27. 08:34
 8/10 krwkco ***** válasza:

"Senki nem tud olvasni?! :D Az a kérdés, hogy a vizes pohárban lesz több bor, vagy a boros pohárban lesz több víz a végén."

Itt mindenki tud olvasni.

A válasz: egyikben sem. Ugyanannyi lesz.

2021. okt. 27. 08:36
 9/10 krwkco ***** válasza:

"Most fogtam fel, mit írtál."

OK.

2021. okt. 27. 08:36
 10/10 anonim ***** válasza:

Levezetés ha kell

Egyszerűség kedvéért X legyen m1 és Y legyen a mozgatott tömeg, KA pedig legyen keverék arány

Mértékegységet elhagyom, mert az a számítás szempontjából jelentéktelen (de ezt ne mond a tanárnak, hanem te írd oda mi mi)


Csináljuk vízből borba:

2*1 + Y*0 = (2+Y)*KA(Bor)

KA(Bor) = (2*1 + Y*0)/(2+Y)

Y * (1-KA(Bor)) + (m2-Y)*1 = (Y+m2-Y) * KA(Víz)


Ha pedig nem írtam el semmit akkor KA(Víz) = KA(Bor) egy keverés után amiből arra következtetünk, hogy ha azonos mennyiségű folyadékot (keveréket) juttatunk Aból B-be majd B-ből A-ba akkor az arányok allándóak maradnak. Míg egyikben 90%-bor lesz úgy a másikban 90% víz stb.

2021. okt. 27. 10:05