Hogyan tanulhatnék meg integrálni-deriválni?


Egy egyetemi oktatóm szívat minket. Elsőéves orvostanhallgatók vagyunk, a középszintű matekhoz eléggé konyítunk, az ilyesmikhez viszont már kevésbé.

Persze el már nem magyaráznák semmi pénzért, szóval kénytelenek vagyunk abszolút egyedül nekivágni a dolognak.

Valaki tudna adni valami tuti tippet esetleg, hogy mégis honnan készüljünk fel, hogyan vágjunk neki, egyáltalán, mit érdemes tudni ezzel kapcsolatban?



2021. okt. 3. 17:06
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
92%
2021. okt. 3. 17:11
 2/13 anonim ***** válasza:
22%

[link]


Ha tudsz deriválni, akkor integrálni is tudsz, hiszen az lényegében a fordítottja.

2021. okt. 3. 17:12
 3/13 anonim ***** válasza:
81%
Kíváncsiságból, melyik tárgy?
2021. okt. 3. 17:19
 4/13 Pelenkásfiú ***** válasza:
71%

Szerintem Bárczy Barnabás könyveinél nincs jobb:

- Differenciálszámítás

- Integrálszámítás

Érthetően leírja az elméletet és vannak benne feladatok is levezetve.

Szerintem bármelyik könyvtárban találsz belőle.

2021. okt. 3. 17:46
 5/13 anonim ***** válasza:
35%

A lényege hogy a képleteket kell behelyettesítgetni.


[link]


Az összetettebbek megértéséhez itt ez a 2 oldal, le is vezetik a megoldást:


[link]

[link]


A sin(x) deriválva cos(x) lesz. Hogy miért, ne kérdezd, ez egy "képlet", meg kell jegyezni, s kész.

Vagy ha x nélküli számot deriválsz, az mindig 0.

Vagy az e^x marad e^x.


Így pl sin(x) + e^x + 1 deriválva = cos(x) + e^x + 0 = cos(x) + e^x

2021. okt. 3. 17:47
 6/13 anonim ***** válasza:
91%

"Ha tudsz deriválni, akkor integrálni is tudsz, hiszen az lényegében a fordítottja."

Nekem a proff azt mondta, hogy deriválni egy lovat is meglehet tanítani, integrálni én se tudok.

Azért az integráloknál baromira el tud bonyolódni a dolog. Deriválni azért jóval egyszerűbb.

2021. okt. 3. 18:10
 7/13 anonim ***** válasza:
81%
Bocs ha hülye kérdés de orvosin miért kell integrálni tudni?
2021. okt. 3. 18:37
 8/13 anonim ***** válasza:
76%

Thomas-féle kalkulus sorozatot érdemes beszerezni. 3500/könyv, de pdf-ben is megtalálható.


Először, amit nagyon meg kell érteni, az a határérték-számítás. Ha ez megvan, akkor a deriváláshoz egy kis koordiátageometriai tudásra szükség van, ekkor tanulod meg a differenciálszámítást, ami egy konkrét pontban adja meg a görbe érintőjének meredekségét. A deriválás nem más, minthogy a differenciálszámítás eredményeként nem egy konkrét számot kapsz a meredekségre, hanem egy függvényt, ami a pontokban adja meg a meredekséget. Ez utóbbi azért jó, mert nem kell pontonként differenciálni, hanem az általánosításba elég csak behelyettesíteni. Amit ide kell tudnod; szorzat deriválása, hányados deriválása, láncszabály, és ha ezek mennek, akkor fog jönni a L'Hospital-szabály.

Ha már a deriválás megy, akkor lehet az integrálással foglalkozni. Az már egy kicsit meredekebb témakör, de nem lehetetlen az elsajátítása.

2021. okt. 3. 18:48
 9/13 anonim ***** válasza:
2021. okt. 3. 18:49
 10/13 A kérdező kommentje:

#3 Biostatisztika. 😂

A Matekingről próbáltam szerényen gyarapítani tudásom, aztán vagy bejön, vagy nem. Nem kell nyilván annyira tudnunk, mintha matematikusnak mennénk, de azért enélkül elég nehéz megérteni a képleteket. Csak az a baj ugye, hogy úgy várják el, mintha tanultuk volna valaha is.

2021. okt. 3. 21:16
1 2