Hogyan kell b és 0 között integrálni?


Egyszerűen nem tudok rájönni, a tanár meg nem mondta el érthetően..

Úgy van az egyenlet, hogy:


integrál 0-tól b-ig{2x+2dx = 15


A megoldás erre 3, csak nem tudom, hogyan jön ki.



2021. jún. 10. 13:54
 1/4 anonim ***** válasza:
hú, de régen volt... de ha o-b között integrálsz feltételezem, hogy b>0 konstans. Így csak annyi, hogy a negatív gyök nem játszik... de ezt mondom úgy, hogy kb 20 éve integráltam utoljára, azóta a közelében sem voltam (és gondolom a feladat integrál 0-tól b-ig(2x+2)dx
2021. jún. 10. 14:05
 2/4 anonim ***** válasza:
76%

Mivel az integrálandó függvény lineáris, így a feladat megoldható geometriailag is, előjeles területekkel.


Az általános, analitikus megoldás valahogy így néz ki:


Esetszétválasztás: b=0 esetet gyorsan elfelejtjük, az nem működik. Külön kezeljük b<0 és b>0 eseteket.


Ha b>0:

Ez az egyszerűbb eset, felírjuk a határozott integrálra a N-L formulát. A primitív függvény x^2+2x+c, tehát az integrál értéke b^2+2b+c-0^2-2*0-c=b^2-2b, ez lesz 15, amit már csak meg kell oldani b-re.


Ha b<0:

Ekkor először meg kell fordítanunk a az integrál határait, amitől az integrál értéke ellentett lesz, vagyis integrál b-től 0-ig (2x+2) = -15. Ezt pontosan úgy oldjuk meg, mint az előzőt esetet.

2021. jún. 10. 15:02
 3/4 anonim ***** válasza:
79%

Integrál 0-tól b-ig (2x+2)dx=[x²+2x+c] 0-tól b-ig és ez egyenlő 15-tel. A x helyére beírod a b-t. Felső határ – alsó határ: b²+2b+c–0²–2·0–c=15

Ez megoldod b-re:

b²+2b–15=0

b=[–2±√(4–4·15)]/2=(–2±8)/2

b1=3

b2=–5


A megoldás b=3, különben az alsó határ nagyobb lenne a felsőnél, ha jól gondolom, már régen volt.

2021. jún. 10. 16:10
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, így már egy fokkal jobban érthető!
2021. jún. 10. 16:36