Itt mi a további gondolatmenet??


[link]


Elnézést ha ferdén van fennt a kép.

Eredetileg normálisan van lefenykepezve, de csak így engedi feltölteni.


A feladat.

Mutassuk meg hogy a trapéz átlagot metsző egyenes, ami a trapéz alapjaival párhuzamosan húzott egyenes, az a harmonikus közép.

Vagyis 2ac/(a+c).


Eljutottam odáig hogy a trapéz alapjaival párhuzamosan húzott egyenes, ami az atlok metszés pontján átmegy, azt az atlok két egyenlő részre osztják.


Tovább nem megy.


2021. júl. 14. 20:35
 1/6 A kérdező kommentje:

Itt a feladat, és a levezetés is.


Viszont nem hiszem hogy ennyi az egész , hogy ilyen gyorsan meghatározza hogy x=ac/(a+c).


x/c=AM/AC=a\(a+c)


Ez az egyenlet miért van így?


Nem hiszem hogy ennyiből meg lehet határozni, bizonyítani hogy x=ac/(a+c).

2021. júl. 14. 20:52
 2/6 A kérdező kommentje:
Bocsánat, itt az eredeti feladat.
2021. júl. 14. 22:04
 3/6 A kérdező kommentje:

Link:


[link]

2021. júl. 14. 22:04
 4/6 krwkco ***** válasza:

"x/c=AM/AC=a\(a+c) Ez az egyenlet miért van így?"

Ez az egyenlet két lépésben születik:

- az egyik hasonló háromszög pár (ADC és a benne levő kisebb) miatt AM/AC=x/c

- a másik hasonló háromszög pár (AMB és ACE) miatt AM/AC=a/(a+c)

Ezért x/c=a/(a+c). vagyis x=ac/(a+c).

Ugyanezt megcsináljuk az M-től jobbra levő y (nincs jelölve) szakaszra: y=ac/(a+c)

x+y=2ac/(a+c)

2021. júl. 14. 22:55
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segitseget.


Hallod pedig a szemem előtt volt a megoldás. Köszi.



Amúgy meg egy olyan kérdésem lenne hogy a geometria alakzatok feladatoknal ahol valamit bizonyítani kell, ott érdemes így gondolkodni mint ahogy a feladat is mutatta?

Hogy parhuzamost húzunk egy oldallal, vagy többel, hogy kapjunk valami olyan alakzatot amit tudunk mire használni?


Vagy ez már komolyabb szint??

2021. júl. 15. 22:15
 6/6 krwkco ***** válasza:

"érdemes így gondolkodni mint ahogy a feladat is mutatta?...Hogy parhuzamost húzunk egy oldallal, vagy többel"

Néha igen, néha Tálesz-kört vagy körülírt/beírt kell rajzolni, vagy az alakzat belsejében vonalakat kell huzogatni.

Nagyon kevés ember van, aki pl. egy érettségin vagy dolgozatíráskor 0-ról kitalál egy teljesen új megoldást. A legjobbak is csak a már ismert feladatokat/bizonyításokat tudják kis módosítással vagy kombinálással alkalmazni.

Ezért gyakorlásképpen sok feladatot kell megoldani pl. a korábbi érettségi példákból.

2021. júl. 15. 23:08