Itt hogyan alakitsam át az én gondolatmenetemet?


Link a feladatról:


[link]


Én így gondolkodtam:


X1=n*X2

p=X1+X2

q=X1*X2


tehát akkor p=X2*(n+1)

q=X2(n*X2)


Viszont ez p és q értékének a kifejezése.


Nem a ketto közti összefüggés.


Az összefüggés ez lenne:


p^2*n=(n+1)^2*q


Valaki kicsit ki segítene hogy ez hogyan jön ki??


2020. dec. 20. 13:19
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Akárhogy számolom, nekem sem akar kijönni, pedig elvileg a végeredmény jó.


Viszont a számításodban van egy hiba;


p=X1+X2 helyett -p=X1+X2 egyenletnek kell lennie.

2020. dec. 20. 14:58
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Először is kell, hogy legyen megoldás, ezért:

p^2-4q>=0 (1)


Másrészt az általad kapottak szerint:

p^2=x2^2*(n+1)^2

q=x2^2*n

__________________

Innen:

p^2/q=(n+1)^2/n

Ha q nem 0, akkor az (1) szerint:

Behelyettesítve:

(n+1)^2/n-4>=0

Ezt meg tudod oldani?

p^2/q-4>=0

2020. dec. 20. 15:02
 3/5 A kérdező kommentje:

Ahha meg is van. Köszönöm.


Egy másik kérdésem ha lehet:


Határozzuk meg K-t úgy hogy az x^2-7x+2k=0 egyenlet egyik gyöke az x^2-5x-k=0 egyik gyökenek a kétszerese legyen.


Na most én itt így kezdem:

a gyokoket elnevezem így : a,b illetve c és d gyoknek.


Ekkor a+b=5

a=5-b


c=2a

c+d=7

10-2b+d=7

d=2b-3


És hogyan tovább?


a*b esetleg?

2020. dec. 20. 18:17
 4/5 anonim ***** válasza:

Nem mindig az a jó taktika, hogyha a Viéte-formulákból indulsz ki. Van, amikor szimplán jobb, hogyha nekimész szemből a problémának; írjuk fel a gyököket a megoldóképlettel;


(7+-gyök(49-8k))/2 és (5+-gyök(25+4k))/2


Most azt kell elérned, hogy a bal oldali gyökök közül valamelyik kétszerese legyen az egyik jobboldali gyöknek. Tehát ezeket az egyenleteket tudod felírni;


1) (7+gyök(49-8k))/2 = (5-gyök(25+4k))


2) (7+gyök(49-8k))/2 = (5+gyök(25+4k))


3) (7-gyök(49-8k))/2 = (5-gyök(25+4k))


4) (7-gyök(49-8k))/2 = (5+gyök(25+4k))


Ezeket külön-külön meg lehet oldani.


Az egyiket elkezdem megoldani, a többit próbáld meg ez alapján; először szorzunk 2-vel:


7+gyök(49-8k) = 10-2*gyök(25+4k), na, most ha ezt direkt megoldanánk, akkor kétszer kellene négyzetre emelni, ami kész tortúra lenne. Ehelyett azt csináljuk, hogy bevezetünk két ismeretlenet;


első körben legyen gyök(49-8k)=t, ezt rendezzük k-ra; k = (49-t^2)/8, tehát az egyenlet:


7+t = 10-2*gyök(25+4*(49-t^2)/8), egyszerűsítés után


7+t = 10-2*gyök(25+(49-t^2)/2)


Ez az egyenlet egy kicsit egyszerűbben megoldható, itt csak egyszer kell négyzetre emelni.

2020. dec. 20. 19:10
 5/5 anonim ***** válasza:

[link]

Az utolsó sor után tudod folytatni?

2020. dec. 21. 09:05