Itt mi hiányzik a gondolatmenetembol???


Egy kor alakú korcsolya pályán versenyzik két korcsolyas.


120m a korcsolyapálya körbe.

Az egyik korcsolyas 1perccel hamarabb teljesít egy kort mint a másik.

20 percenként találkoznak.


Mekkora a sebesseguk?


Ezt elemeztem eddig ki:



120/a+60=120/b

120+60a=120a/b

120b+60ab=120a

b+1/2ab=a

b=a-1/2ab

b=a*(1-1/2b)

b/(1-1/2b)=a


Viszont arra lenne meg szükség hogy ha eltelik 20perc, azaz 1200sec, akkor melyik korcsolyas hány kort tett meg.

Mert akkor a köröket le lehetne vonni és és fel lehetne írni egy olyan egyenletet hogy 1200*a=1200*b (itt az egyenletbol az hiányzik hogy a lassabb korcsolyashoz hozza kellene adni az elmaradt korok szamat).


2020. dec. 21. 20:54
 1/6 anonim ***** válasza:

Alapvetően jó a gondolatmeneted.


Ha s a gyorsabb által megtett út, akkor a lassabb versenyző s-120 métert tett meg, ugyanannyi idő alatt, ami jelen esetben 1200 másodperc. Felhasználva a v=s/t képletet, adódnak a sebességek.

Gyorsabb: s/1200 [m/s]

Lassabb: (s-120)/1200 [m/s]


Ha ezeket a sebességeket írod be az általad leírt egyenletbe (ahol a lassabb versenyzőé az 'a', a gyorsabbé pedig a 'b'), akkor máris egy ismeretlenes egyenleted van, amiből megkapod azt a távot, amit a gyorsabb versenyző megtett. Ebből tudsz számolni sebességeket és készen is vagy.

2020. dec. 21. 21:52
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszi.
2020. dec. 22. 00:04
 3/6 anonim ***** válasza:
Számolhatsz máshogy is, bár akkor ez lassúsági verseny: ha nem egy irányba, hanem egymással ellentétesen korcsolyáznak.
2020. dec. 22. 03:28
 4/6 A kérdező kommentje:
És úgy hogyan számolom ki ha ellentétesen mozognak?
2020. dec. 22. 20:54
 5/6 anonim ***** válasza:

Nem kell tudni, hogy ki hány kört tett meg.


Legyen a gyorsabb korcsolyás sebessége v1 [m/s], ő 20 perc alatt 20*60*v1 [m] utat tesz meg.


A lassabb korcsolyásról tudjuk, hogy 20 perc alatt 20*60*v2 utat tesz meg, ami 120 méterrel kevesebb, mint amit az első (hiszen pont találkoznak, korábban pedig nem találkoztak): 20*60*v2=20*60*v1-120, azaz v2=v1-0.1 [m/s].


Ezen kívül tudjuk, hogy a gyorsabb korcsolyás 1 perccel hamarabb teljesít egy kört. A kör teljesítéséhez szükséges idő egy kör hossza osztva a sebességgel, azaz t[s]=120[m]/v[m/s]. Mivel az első korcsolyásra ez egy perccel kevesebb, így: 120/v1 = 120/v2-60


Van két egyenleted két ismeretlenre, szerintem innen már menni fog :)


Ha egymással ellentétes irányban mozognak, akkor egyenletes sebesség mellett nem egyenlő időközönként találkoznának.

2020. dec. 23. 00:41
 6/6 anonim ***** válasza:

Akkor kicsit másképp kell felírni, de ugyanazokkal a sszámokkal.


120 métert tesznek meg együtt 20 perc alatt.

120m= 20perc x (s/1200 [m/s] + (s-120)/1200[m/s])

2020. dec. 23. 00:43