Ezekre a diszkrét matematikás feladatokra a megoldást valaki?


1.)Hányféleképpen lehet úgy osztani francia kártyból öt lapot, hogy az öt lap "sor" legyen?

(pl. a 6,7,8,9,10 figurák)

2.)SzámÌtsa ki a 26143^111 hatvány maradékát mod 2535

3.)Egy érmét 6 -szor feldobva hányféleképp fordulhat elő FII részsorozat?

4.)Egy csomag magyar kártyából hányféleképpen lehet kiválasztani 2 királyt és 3 felsőt, feltéve, hogy a piros felső is benne van?



2021. jún. 8. 14:56
 1/6 anonim ***** válasza:

1. Gondolom sornak számít az A2345 és 10BDKA is. Ebben az esetben a legkisebb lap értéke 10-féle lehet, így az első lap 40-féle lehet, után 4*4*4*4, tehát 40*4*4*4*4=10240-féle módon lehet leosztani sort. Ha a sorban szereplő lapok sorrendje nem számít (például 57864 is sornak számít), akkor az előbbi eredményt még szorozzuk 5!=120-szal.


2. Ez nem diszkrét matek, hanem számelmélet.


3. Mivel nincs sok részereset, ezért szedjük össze őket:


1. eset: FIIXXX, ahol az X-ek helyére mehet fej és írás is. Ebben az esetben 2*2*2=8-féle lehetőséget kapunk.

2. eset: XFIIXX, itt is 8-féle van.

3. eset: XXFIIX, szintén 8.

4. eset: XXXFII, hasonlóan 8.


Tehát 8+8+8+8=32-féle esetet számoltunk meg. Ebben a leszámolásban azonban azok az eseteket többször vannak, ahol az FII betűsor több mint egyszer szerepel. Szerencsére ebből csak egyfajta van, az FIIFII, ami pontosan kétszer lett megszámolva az 1. és a 4. esetben, így a 32-ből egyet le kell vonnunk, tehát a megoldás 31.


4. Ha a piros felső benne van, akkor az a kérdés, hogy hányféleképpen lehet kiválasztani a piros felső mellé 2 felsőt és 2 királyt. Erre a válasz (3 alatt a 2)*(4 alatt a 2)=3*6=18, tehát 18-féleképpen lehet kiválasztani 2 királyt és 3 felsőt úgy, hogy a piros felsőt is kiválasztjuk. Hogyha a húzás sorrendje is számít, akkor a 18-at itt is meg kell szorozni 5!=120-szal.

2021. jún. 8. 15:44
 2/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2021. jún. 8. 15:54
 3/6 anonim ***** válasza:
Na, de az 1.-nél nyilván ha számít a sorrend, akkor kell szorozni 5!-sal.
2021. jún. 8. 16:24
 4/6 A kérdező kommentje:
Rendben, értem!
2021. jún. 8. 16:35
 5/6 A kérdező kommentje:

És esetleg ebben még tudnál segíteni?

Hány gyufaszálból tudunk kirakni egy 100 x 100 négyzetből álló táblázatot

(a szélső kerettel együtt)? Oldjuk meg a feladatot 100 x 100 helyett n x n méretű táblázattal is

2021. jún. 8. 16:59
 6/6 anonim ***** válasza:

Nézd meg, hogy az 1x1, 2x2, 3x3, stb. táblázatokat hányból tudod, és észre fogsz venni egy egyszerű dolgot.

Ugyanígy meg tudod mondani 100x100-ra é nxn-re is.

2021. jún. 8. 17:48