Adott az E= (2x + x^-1/3) ^17 kifejezes. (2x + 1 per gyök3 x) ^17. Irja fel az E (x) binomiális kifejtésének azt a tagját, ami x-et az elso hatványon tartalmazza?

Tudom, hogy hogyan kéne neki látni a feladatnak, de nem tudom a 2x-et hogy kéne felírni x hatványaként, hogy az x-et el tudjam tüntetni az egyenletből

2019. dec. 3. 20:07
 1/7 anonim ***** válasza:

A 2x-et x hatványaként?

Nem tudom neked ez mire kell, de tessék:


2x=x^(log(2x)/log(x))

2019. dec. 3. 20:24
 2/7 A kérdező kommentje:

Ha jól tudom (jegyzetek alapján) az ilyen típusú feladatokat úgy lehet megoldani, hogy mindkét tagot x-el kifejezzük, majd az első tagot (n-k)-adik hatványra, a második tagot pedig k-adik hatványra emeljük. Az n-et tudjuk(17), a k a kérdés, az egész egyenlet pedig egyenlő 1-gyel (x-et az első hatványon kell tartalmaznia)


De ha van más megoldás erre szívesen meghallgatom

2019. dec. 3. 20:28
 3/7 anonim ***** válasza:

(2x+x^-1/3)^17=(x^-1/3*(2x^4/3+1))^17=(2x^4/3+1)^17/x^(17/3)


x^1 tagot keressük, ami x^(20/3)/x^(17/3) alakban fog előállni, így a számláló x^(20/3) tagját keressük, ami a (2x^(4/3))^5=32x^(20/3) és az ehhez tartozó e.h. C(17,5).


Szóval a válasz:

32*C(17,5)=198016

2019. dec. 3. 21:11
 4/7 anonim ***** válasza:

Alapvetően minden tagot fel tudsz írni


(17 alatt a k)*(2x)^k*1/köbgyök(x)^k


alakban (k természetes szám). Itt a hatványozás azonosságai szerint fel tudod írni x^valahanyadikon alakban, és az a kérdés, hogy ez milyen k-ra lesz 1.

2019. dec. 3. 21:41
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat, de őszinte leszek, nem igazán értem a magyarázatokat. Azt tudom, hogy a (17 alatt a k) első tag(n-k)-adik hatványa + a második tag k-adik hatványának ki kéne adni az x-et.


Az én kérdésem az lenne, hogy mi a k ebben az esetben. Hogy lehet rendezni az egyenletet, hogy k-ra (az ismeretlen) megoldható legyen

2019. dec. 3. 22:14
 6/7 anonim ***** válasza:

(17-k)-(1/3)k=1

k=12

Erre gondolsz?

2019. dec. 3. 22:23
 7/7 A kérdező kommentje:
Igen, azt hiszem arra. Le tudnád vezetni hogy jutottál a megoldáshoz?
2019. dec. 3. 22:50