Adott egy síkbeli lineráris transzformáció a mátrixával: A =[-2 1, -3 2] (vessző utáni új sorban van) Hajtsuk végre a transzformációt az ABC háromszögre ahol A(0,3) B(0,0) C(1,3) és meg kell mondani hogy változott e a háromszög területe és körüljárási iránya valamint hogy a háromszögnek és a képének lesz e közös csúcsa.

Ilyenkor csak meg kell szorozni a mátrixot külön külön az A,B és C vel?

ha nem akkor valaki letudná írni miként kéne?


2021. máj. 26. 13:43
 1/6 anonim ***** válasza:
Nem feltétlenül. A terület változását és a körüljárási irány megváltozását a mátrix determinánsából is ki lehet következtetni, hiszen a determináns egyik gyakorlati jelentése éppen az, hogy megadja, hányszorosára változik a kép területe az eredetihez képest. A determináns előjele pedig azt mutatja meg, hogy megváltozik-e a kép iránya, mert ha negatív, akkor megforul a körüljárási irány.
2021. máj. 26. 14:19
 2/6 A kérdező kommentje:
rendben köszönöm közben felmerült egy másik kérdés is ha van egy két dimenziós vektortér és egy transzformáció ami pl az (1,2) vektort a kétszeresébe és az (1,3) vektort a háromszorosába viszi akkor hogyan kell meghatározni a transzformáció mátrixát?
2021. máj. 26. 14:34
 3/6 anonim ***** válasza:

Ehhez a sajátérték és a sajátvektor fogalmával kell tisztában lenni. Az origóból kiinduló sajátvektorra fektetett egyenesen lévő pontokat a transzformáció az egyenesen hagyja, legfeljebb a mentén mozgatja el, azaz csak kicsinyíti vagy nagyítja a helyvektort. Ez a nagyítási érték (szorzó) pedig épp az adott sajátvektorhoz tartozó sajátérték.

Az említett két vektor tehát a transzformáció egy-egy sajátvektora, melyek sajátértéke 2 ill. 3.

Az alapvető összefüggés: Av = λv, ahol A a transzformációs mátrix, v egy sajátvektor, λ pedig az ahhoz tartozó sajátérték. Ezt felírod mindkét megadott sajátvektorra, és megoldod az egyenletrendszert.

2021. máj. 26. 15:09
 4/6 A kérdező kommentje:
Ezt letudnád írni az egyenletrendszerig mert egy 2x2 es mátrixnak kéne kijönni de valami nem az igazi nálam :D
2021. máj. 26. 16:02
 5/6 anonim ***** válasza:

A = [x z, y w]

v1 = (1, 2), λ1 = 2

A * v1 = λ1 * v1

[x z, y w] * (1, 2) = 2 * (1, 2)

(x + 2z, y + 2w) = (2, 4) -- itt mindkét oldalon vektor van már!

Ebből adódik, hogy x + 2z = 2, y + 2w = 4


v2 = (1, 3), λ2 = 3

A * v2 = λ2 * v2

[x z, y w] * (1, 3) = 3 * (1, 3)

(x + 3z, y + 3w) = (3, 9) -- itt mindkét oldalon vektor van már!

Ebből adódik, hogy x + 3z = 3, y + 3w = 9


Ebből két egyenletrendszer írható fel:

1) x + 2z = 2 és x + 3z = 3 -> ebből kivonással z = 1

2) y + 2w = 4 és y + 3w = 9 -> ebből kivonással w = 5

Visszahelyettesítve: x = 0, és y = –6 adódik.

A mátrix tehát: A = [0 1, –6 5]

2021. máj. 26. 16:36
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2021. máj. 26. 19:33