Itt mi a megoldás/levezetés?


Hány olyan p prímszám van, amely esetén

a) p + 100 és a p + 50, b) 20p2 + 1 is prím?


Mely pozitív egész számoknak van páratlan sok pozitív osztójuk?


2021. ápr. 26. 03:16
 1/7 anonim ***** válasza:
2) a negyzetszamoknak
2021. ápr. 26. 04:44
 2/7 anonim ***** válasza:

1)

Ha p nem 3, akkor az első két szám közül az egyik osztható 3-mal.

2021. ápr. 26. 04:56
 3/7 A kérdező kommentje:

De lehet hogy lesz olyan p prim amely esetén a p+100 és a p+50 is prim lesz nem?

Valami bizonyítás kellene hogy csak p=3 esetén lesz mindkét kifejezés prímszám.

2021. ápr. 26. 06:19
 4/7 anonim ***** válasza:
Olvasd el a #2-t!
2021. ápr. 26. 07:42
 5/7 A kérdező kommentje:

Olvastam.

De azért az összes prímszám közül ki tudja hogy van e olyan amely a 3-on kívül jó lenne?


Mert én is próbáltam sok primszamot, de hogy az állítás teljesen igaz legyen amit mondasz ahogy kell egy bizonyítás.

Hogy minden esetben osztható lesz 3-al.

A 3-on kívül persze.

2021. ápr. 26. 08:18
 6/7 A kérdező kommentje:

Én erre gondoltam hogy miért az a valaszod amit írtál.

Bármely szám felirhato az alábbi lehetőségek közül valamellyel:

3k, 3k+1, 3k+2.


Tehát a 3-on kívül a primszamok csak 3k+1 vagy 3k+2 alakban írhatok fel.

A 100 az 3k+1 alakú azaz a 3k+2 alakú primhez adva osztható lesz 3-al.


Az 50 3k+2 alakú azaz a 3k+1 alakú primhez adva osztható lesz 3-al.


Alapból a 100 és az 50 sem osztható 3-al, így ha 3-at adunk hozzájuk akkor ez az értek nem fog változni.


Tehát csak p=3 lesz a jó megoldás.

2021. ápr. 26. 08:26
 7/7 anonim ***** válasza:

Így van. A lényeg, hogy ha egy 3-mal nem osztható számot adsz hozzájuk, akkor valamelyik osztható lesz 3-mal, így nem lehetnek prímek (nyilván mindegyik nagyobb 3-nál).

Így marad az, hogy csak 3-mal osztható számot hozzádva van arra esély, hogy prímek legyenek. 3-mal osztható prímszámból 2 van, az a 3 és a (-3), ezekre meg kell nézni, hogy az állítás igaz-e. Ha a (-3)-at a feladat nem „tekinti” prímszámnak, akkor csak a p=3-mal kell foglalkozni.


A második gondolom 20*p^2+1 akar lenni. A próbálgatások alapján itt is azt tapasztaljuk, hogy a kapott szám mindig osztható 3-mal. Itt már érdekes lehet felírni p-t 3-am maradékalakban;


p=3k+1 esetén 20*(3k+1)^2+1 = 20*(9k^2+6k+1)+1 = 180k^2+120k+21, és ez tényleg osztható 3-mal.

p=3k+2 esetén 20*(3k+2)^2+1 = 180k^2+360k+81, ez is osztható 3-mal.

Így csak a p=3k számok maradnak kieséses alapon, ebből pedig még mindig csak 2 van, a 3 és a (-3), de a négyzetre emelés miatt mindkettőre ugyanazt az eredményt fogjuk kapni, ami a 181, erről kell megmutatni, hogy prímszám-e.

2021. ápr. 26. 10:44