Mi a megoldása és a levezetése az alábbi matematikai feladatnak?


Oldja meg a következő egyenletet a valós számok halmazán!

cos²x + 4cosx= 3 sin²x


2020. máj. 6. 20:40
 1/9 anonim ***** válasza:
51%

Mi a kérdés?

Ez itt nem leckeszerviz, nem oldjuk meg helyetted!

2020. máj. 6. 21:29
 2/9 A kérdező kommentje:
A kérdés az, hogy hogyan kell megoldani?
2020. máj. 6. 21:33
 3/9 A kérdező kommentje:
Milyen módszerrel?
2020. máj. 6. 21:33
 4/9 anonim ***** válasza:
A szinuszt írd át koszinusztra. (sin négyzet x + cos négyzet x = 1). Ezt követően vezess be új változót cos x-re. Ezután kapsz egy másodfokú egyenletet.
2020. máj. 6. 21:45
 5/9 A kérdező kommentje:

Akkor így kéne kinéznie az egyenletnek?


cos négyzet x = y


Y négyzet + 4 cos x = 1

2020. máj. 6. 21:53
 6/9 A kérdező kommentje:

Vagyis:

y négyzet + 4 y + 1 = 0

2020. máj. 6. 21:55
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

sinˇ2 x + cosˇ2 x = 1 /-cosˇ2 x

sinˇ2 x = 1-cosˇx -> tehát ezt kell írni a helyére


cosˇ2 x + 4cosx = 3(1-cosˇ2 x)

cosˇ2 x + 4cosx = 3 - 3cosˇ2 x

2020. máj. 6. 21:59
 8/9 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm a segítséget!
2020. máj. 6. 22:11
 9/9 anonim ***** válasza:

cos²x + 4cosx= 3 sin²x

cos²x + 4cosx= 4 sin²x- sin²x

cos²x+ sin²x +4(cosx+sin²x)=0

1+4(cosx+ 1- cos²x)=0

1+4cosx+4-4cos²x=0

-4cos²x + 4cosx +5=0

jel: cosx=t

-t² +4t+5=0

Delta= b²-4ac= 16-4(-1*5)=16+20=36

t1=(-b+gyok(delta))/2a=(-4+6)/(-2)=2/(-2)=-1

t2=(-b-gyok(delta))/2a=(-4-6)/(-2)=5

visszatérünk a jelöléshez:

cosx=-1 vagy cosx=5


cosx=-1

x=arccos(-1) +2pi*n=pi+2pi*n(1. megoldás)

cosx=5 ennek nincs megoldása, mivel ilyen nem létezik

Tehát a megoldás:

x=pi+2pi*n, ahol n€Z

2020. jún. 18. 12:38