Segítenètek? Egyenletek, egyenlőtlensègek megoldásában?


(x-5)(x+3)=0

(2x-5)(x+2)(x-1)=0


A következőknèl szorzattá kell alakítani a bal oldalon lèvő kifejezéseket


(X-1)(x+5)+(x-1)(x+8)=0

(2x-5)(3x+4)-(2x-5)(1-x)=0


Köszönöm!!!


2021. ápr. 20. 19:04
 1/2 anonim ***** válasza:

Az első részhez: egy szorzat akkor lesz 0, ha legalább egyik tényezője 0. Az első egyenletben ez x=5 és x=-3 esetén van így, a másodikban 2x=5 (azaz x=5/2), x=-2 és x=1 esetén.


A második feladatban egyszerűen ki kell emelni (x-1)-et illetve (2x-5)-öt.

2021. ápr. 20. 19:09
 2/2 anonim ***** válasza:

Az első alakú egyenlőtlenségnél csak azt a kérdést kell feltennünk magunknak, hogy "Mikor egyenlő egy szorzat 0-val?" Akkor, amikor valamelyik tényezője 0, így


vagy x-5=0, vagyis x=5,

vagy x+3=0, vagyis x=-3


A másiknál hasonlóan.


A második típusú feladatoknál azt kell észrevennünk, hogy mi a közös a kifejezésekben. Az elsőnél azt látjuk, hogy az (x-1), így azt emeljük ki:


(x-1)*(...)


A pontozott részre ki kell találnunk, hogy mit kellene írni. A megoldás ez lesz:


(x-1)*(x+5+x+8), így a feladat:


(x-1)*(x+5+x+8)=0, itt ugyanaz a kérdés, mint az elsőnél, vagyis hogy a szorzat mikor 0.


A kiemelést egyszerűbb feladatokon lenne érdemes elsajátítani, az ilyen jellegű feladatoknál annyira nem látszik, hogy mit lenne érdemes kiemelni.

2021. ápr. 20. 19:10