Egy kétjegyű szám számjegyeinek aránya 3:1. Ha a számjegyeit felcseréljük, az így kapott szám kétszerese az eredeti számnál 15-tel kisebb lesz. Melyik az eredeti szám?

SEGÍTESÉG!

2021. márc. 26. 09:57
 1/3 anonim ***** válasza:

Az eredeti számot fel lehet írni így: 30x+1

Ha felcseréljük a számjegyeit:

10x+3x


30x+1x=2*(10x+3x)+15

31x=26x+15

5x=15

x=3


Vagyis a szám: 30×3+1×3=93

2021. márc. 26. 10:04
 2/3 anonim ***** válasza:
Bocs, az első sorban van egy hiba, az eredeti számot így lehet felírni: 30x+1x
2021. márc. 26. 10:05
 3/3 anonim ***** válasza:

3:1 -es aránnyal három ilyen kétjegyű szám van 31 62 93

Ezek közül csak a 93 -ra igaz a második állítás.

Az egész megfejtés kb 20 másodperc. Fejben.

2021. márc. 26. 10:08