Hogyan kell megoldani ezt a matekfeladatot?


Határozzuk meg azon f:Q--->Q függvényeket, amelyek minden x, y eleme Q esetén teljesítik az

f(x+y)=f(x)+f(y)+xy

függvényegyenletet.



2021. márc. 23. 16:22
 1/5 anonim ***** válasza:
Az biztos, hogy az f(x)=x^2/2 függvény megoldás. Azt - egyelőre - nem tudom, hogy van-e másik megoldás.
2021. márc. 24. 05:34
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszi! Hogyan jött ki?
2021. márc. 24. 08:13
 3/5 A kérdező kommentje:

Vagy ez csak úgy ránézésre?

Amúgy van egy olyan érzésem, hogy van valami köze a Cauchy függvényegyenlethez.

2021. márc. 24. 08:27
 4/5 anonim ***** válasza:

Hát ez az. Nem igazán tudom.

Hasonlít a két tag összegének négyzetére. Hogy ne legyen ott a kétszeres szorzat, elosztottam 2-vel, és kipróbáltam. Ez nem igazán matematikus út, de ...

2021. márc. 24. 08:29
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Ha kétszer deriválod x szerint akkor látszik, hogy az már konstans. Ebből következik, hogy másodfokú polinomot keresünk.

Ha x=0-t helyettesítesz akkor látszik, hogy f(0) = 0. Vagyis f(x) = ax^2+bx alakú.

Ezt az alakot behelyettesítve a "b"-tag teljesen kiegyszerűsíthető és "a"-ra meg épp a fenti 1/2 adódik. Vagyis a=1/2, b tetszőleges.


A válasz a kérdésre:

f(x) = x^2/2 + bx ahol b tetszőleges paraméter

2021. márc. 25. 11:21