Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hány olyan négyjegyű pozitív...

Hány olyan négyjegyű pozitív egész szám van, amelyben a számjegyek összege 9?

Figyelt kérdés

Az érdekelne, hogy van-e egy gyorsabb módszer a megoldásra!

Eddig azzal a módszerrel próbáltam, hogy megnéztem milyen 4 szám összegére lehet felbontani a kilencet, majd az összes ilyen lehetőségnél kiszámoltam, hogy a számjegyekből ismétlés nélkül hány négyjegyű számot lehet alkotni. Ezeknek a számát adtam össze, ami 165 lett, ezt ellenőriztem a neten és elvileg tényleg ennyi ilyen szám van. Viszont, ez az egész módszer baromi időigényes és fárasztó. Szóval most kérdezem, ti tudtok ennél gyorsabb módszert?



2021. márc. 17. 22:25
 1/10 anonim ***** válasza:
Muszáj ismétlés nélkül? Ez benne van a feladatban, vagy csak te találtad ki hozzá?
2021. márc. 17. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Mert ha nem feltétel az ismétlés nélküliség, akkor nagyon egyszerű, viszont más eredmény jön ki.
2021. márc. 17. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Az ismétlést úgy értettem, hogy például ha 6, 1, 1, 1 a 4 db szám, akkor olyat nem csinálok, hogy 6666, hanem csak a ,,megadott'' számjegyeket használom ismétlés nélkül. Ezt nem én találtam ki a feladathoz (legalábbis remélem haha).
2021. márc. 17. 23:09
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Olyat nem is csinálhatsz, hogy 6666, mert nem 9 a számjegyek összege.


Ha magában a négyjegyű számban ismétlődés megengedett (tehát nem csak különféle számjegyek lehetnek), akkor ezt az ismétléses kombináció képletével lehet könnyedén meghatározni. A megoldás:


(11 alatt a 3) = 165.


Ha magukban a számokban csak különböző szájegyek lehetnek, akkor már nem ennyire könnyű számolni.

2021. márc. 17. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonymousreview60 ***** válasza:
0%

9 db golyót 4 urnába elosztani úgy, hogy az elsőbe 1 vagy több jusson. A számjegy az urnába tett golyók száma. A 4 számjegy alkotta sorozat a négyjegyű szám.

Ki kell választani, hogy hanyadik (1, 2, 3 ,...?) elem után rakod le az első elválasztást, aztán a 2. elválasztást, stb. Az első urnába annyi esik, mint amennyi az első elválasztóig jut. A 2. urnába annyi, amennyi az 1. és a 2. között van (0, 1, 2, ...). És így tovább. Tkp. azt választod ki, hogy melyik elválasztó hanyadik golyó után essen: n alatt m.

A feladatban ez (9 alatt 4) = 126.

2021. márc. 18. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
89%
5-ös, fuss neki újra, mert ez így nem lesz jó.
2021. márc. 18. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonymousreview60 ***** válasza:
Hmm. Az Excelben végignézve az 1000-9999-et tényleg 165 van. Hmm. Valamit elszámoltam. De mit?
2021. márc. 18. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt azt, hogy 3 elválasztó van, és nem 4.

Másrészt azt, hogy például a 3014 számban két elválasztót kellene egymás mellé tenned, és ez önmagában borítja a modelledet.

2021. márc. 18. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonymousreview60 ***** válasza:
22%
Már értem, de inkább nem fárasztom magamat a leírásával. Tény: 9 tagot kell faktorálissal vagy köbös alakkal kiszámolni összeadni.
2021. márc. 18. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

Azon négyjegyű pozitív egész számok számát keressük, melyekben a számjegyek összege 9. Az ilyen számok megfeleltethetők 9 db "o"-ból és 3 db "|"-ból álló karaktersorozatokkal, ahol a négyjegyű szám

első számjegye az első "|" előtt lévő "o"-k száma,

második számjegye az első és második "|" között lévő "o"-k száma,

harmadik számjegye a második és harmadik "|" között lévő "o"-k száma,

negyedik számjegye pedig a harmadik "|" után lévő "o"-k száma.

Pl. a oo|ooo||oooo karaktersorozat a 2304 négyjegyű számnak felel meg.

Viszont az első számjegy nem lehet 0, ezért a karaktersorozat első karaktere csak "o" lehet.

Az ilyen karaktersorozatok (tehát amelyek 9 db "o"-ból és 3 db "|"-ból állnak és az első karakter "o") mindegyike megfeleltethető egy olyan négyjegyű számnak, melyben a számjegyek összege 9, illetve ugyanez igaz fordítva is. Tehát az ilyen karaktersorozatok száma megegyezik azon négyjegyű számok számával, melyekben a számjegyek összege 9.

Az ilyen karaktersorozatok száma pedig 11 alatt a 3, azaz 165, ahogy a kérdező is kiszámolta, hiszen az első karakter fixen "o", míg a maradék 8 db "o"-t és 3 db "|"-t 11 alatt a 3 féleképpen tudjuk sorbarendezni.

2021. márc. 18. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!