Mennyi azoknak a négyjegyű pozitív egész számoknak az összege, amelyekben az 1,2,3,4 számjegyek mindegyikéből pontosan egy szerepel?


Az ilyen típusfeladatokat hogyan kell megoldani?

Gondolom van egyszerűbb megoldás, mint egyesével összeadni.

(Eddig csak arra jutottam, hogy 6*4=24 ilyen szám van.)



2018. febr. 25. 09:14
 1/6 anonim ***** válasza:
Össze kell számolni, hogy a számjegyek az egyes helyiértékeken hányszor szerepelnek; az 1-es 4*4*4=64 esetben áll az ezres helyiértéken, 4*4*4=64 esetben áll a százas helyiértéken, stb. Nem nehéz kitalálni, hogy mindegyik számra mindegyik helyiértékre ugyanennyi fog kijönni, így a számok összege (a legrövidebb alakban): 64*(1111+2222+3333+4444)=711.040.
2018. febr. 25. 11:09
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2018. febr. 25. 11:27
 3/6 A kérdező kommentje:
"Mindegyikéből pontosan egy szerepel." (Egy számban egy jegy egyszer fordul elő.) De így már meg fogom tudni oldani, köszönöm. (Egyesével összeadva 66 660 lett.)
2018. febr. 25. 11:40
 4/6 A kérdező kommentje:

Így kijött: 6 (1111+2222+3333+4444).

De miért kell ezeket ( 1111+2222+3333+4444) összeadni? :)

2018. febr. 25. 11:50
 5/6 anonim ***** válasza:

Ha mindegyik számjegy egyszer szerepelhet, akkor a fenti megoldásom nem jó, ott úgy számoltam, hogy egy számjegy többször is előfordulhat. Így a 4*4*4=64 helyett 3*2*1=6 lesz, így 6*(1111+2222+3333+4444)=66.660 lesz az összeg.


Mint írtam, ez a legrövidebb alak; ki lehetett volna írni, hogy 6*1000, aztán 6*100, és így tovább az összesre. Ha kiemelünk 6-ot, akkor ezt kapjuk: 6*(1000+100+...), itt a zárójelen belül értelemszerűen össze lehet adni a számokat, ahogyan akarjuk, én úgy adtam össze, hogy 1111, 2222, 3333 és 4444 keletkezett, majd ezeket adtam össze a végén.

2018. febr. 25. 11:59
 6/6 A kérdező kommentje:
Így már értem, köszönöm.
2018. febr. 25. 12:21