Egyenlő együtthatók módszere?


Sziasztok! Tudna nekem ezekbe valaki segíteni?

1. 0.6x-2y=8

3x-10y=20

2.-6x+7y=-64

- 11x-15y=-6

Rengeteget gondolkodtam rajta hogy, hogy kéne megcsinálni sőt még videókat is néztem de valahogy nem értem:(


2021. márc. 9. 08:42
 1/4 anonim ***** válasza:

Hát, ha a videókból nem sikerült megértened, akkor van egy rossz hírem...


Megpróbálom elmagyarázni a lépések miértjét nagyvonalakban, hátha; arra kell hajtani, hogy valamelyik ismeretlen együtthatója egyenlő legyen. Ez azért jó nekünk, mert ha ekkor kivonjuk egymásból a két egyenletet, akkor a keletkező egyenletben csak egy darab ismeretlen marad. Például:


x+y=3

x+2y=4


Ha kivonod egymásból a két egyenletet (alsóból a felsőt):


y=1, ezzel meg is kaptad y értékét.


Ha az együtthatók nem egyenlőek, akkor valamelyik egyenlet, akát mindkettő megszorozható bármilyen 0-tól különböző számmal (ahogy eddig is meg lehetett az egyenleteket), ekkor a megoldáshalmaz nem változik. Ha az előbbi egyenletrendszer első egyenletét szorozzuk 2-vel:


2x+2y=6

x+2y=4, akkor kivonás után x=2 lesz az eredmény.


Ha az együtthatók előjele eltér, akkor nyugodtan lehet negatív számmal is szorozni. Persze az igazán ügyesek tudják, hogy nem kell a negatív szám szorzásával bajlódni, csak a számértékeket kell egyenlővé tenni, és akkor a két egyenletet összeadva esik ki az ismeretlen.

2021. márc. 9. 08:53
 2/4 anonymousreview60 ***** válasza:

Video: https://www.youtube.com/watch?v=H0Z-ZgNhqF4


Példa

1. A feladat.

I: 0,8x - 3y=8

II: 4x - 10y = 20


2. Az egyik változó együtthatóit egyenlővé kell tenni, emiatt az egyik egyenletet meg kell szorozni/osztani egy számmal.

I: 0,8x-3y=8 /·5

II: 4x-10y=20


3.

I: 4x-15y=40

II: 4x-10y=20


4. I - II

(4x-4x) - (10y-15y) = 20-40


5.

5y = -20 -> y = -4


6. Visszahelyettesítés

0,8x - 3y = 8

0,8x - 3·(-4) = 8

0,8x + 12 = 8 /-12

0,8x = -4 / :0,8

x = -5 ->(x,y) = (-5;-5)


7. Ellenőrzés

4x - 10y = 20

4·(-5) - 10·(-4) =?= 20

-20 + 40 = 20


Mindig azzal az egyenlettel és azzal az együtthatóval kell kezdeni, amelyik kényelmesebben, kisebb munkával átalakítható.

A szám, amivel szorozni/osztani kell, nem feltétlenül egész. Lehet tört vagy ha úgy kényelmes, akkor negatív szám is.

2021. márc. 9. 09:03
 3/4 anonymousreview60 ***** válasza:
Helyesen: "4. II - I"
2021. márc. 9. 09:04
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget! :)
2021. márc. 9. 09:54