Két ismeretlenes egyenletet hogy oldunk meg? (egyenlő együtthatók módszerével)


pl ezeket?

Sehogy nem jövök rá,legalább rá jönnék és akkor meg tudnám tanulni.

1, 5x+4y=6

2x+3y=1


2, 3x-y=12

x+5y=8


3, 5x-3y=29

3x-2y=17



2016. dec. 27. 22:13
 1/8 anonim ***** válasza:
0%

Az egyikből kifejezed x-et v y-t.

Azt behelyettesíted a másikba és megoldod.. így megvan az egyik ismeretlen. Azt behelywttesíted vmelyikbe és megvan a másik is.

2016. dec. 27. 22:29
 2/8 A kérdező kommentje:
Az elsőt meg tudnád oldani,hogy rá jöjjek?
2016. dec. 27. 22:34
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Amit az első írt, az nem az egyenlő együtthatók módszere, hanem a behelyettesítés.


A kért módszer az, hogy úgy alakítjuk át az egyenleteket, hogy valamelyik együttható EGYENLŐ legyen: pl. a 2.-nál a 2. egyenletet ha megszorzod 3-mal, akkor ott is 3x lesz. Ezek után, ha kivonod egymásból a kettőt, akkor x eltűnik, csak y marad az egyenletben, amit már egyszerű megoldani.


Szívesen segítek, de legközelebb a helyén: HÁZI FELADAT.

2016. dec. 27. 22:39
 4/8 anonim ***** válasza:
0%

Hát ha ennyiből nem értetted meg akkor sajnos alap hiányosságok vannak nálad.

5x+4y=6 -->4y=6-5x-->y=6/4-5/4x


2x+3(6/4-5/4x)=1-->2x+18/4-15/4x=1 itt felszorzod 4el--> 8x+18-15x=4-->-7x=-14 -->x=2


Innen: 2x2+3y=1--> 3y=-3--> y=-1

2016. dec. 27. 22:42
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

#4 teljesen jó a megoldásod, én is így szoktam, nekem is ez a legkézenfekvőbb, legegyszerűbb a megoldási módszerek közül. A kérdező azonban az egyenlő együtthatók módszerére kíváncsi, nem a behelyettesítéses módszerre.


5x+4y=6

2x+3y=1


Ahogy a második írta, úgy kell rendezni valamelyik (bármelyik) egyenletet, hogy az egyik ismeretlenes tag (x vagy y) azonos legyen a két egyenletben. Így máris négyféleképpen tudsz átalakítani: vagy az egyik egyenlet x-es, vagy y-os tagját, vagy a másik egyenlet x-es, vagy y-os tagját hozod olyan alakra, amilyen a másik egyenletben szerepel.

Vagyis vagy az első egyenletet szorzod meg 2/5-tel (hogy az 5x-ből 2x legyen), vagy 3/4-del (hogy 4y-ból 3y legyen). Vagy a második egyenletet szorzod meg 5/2-del (hogy a 2x-ből 5x legyen), vagy 4/3-dal (hogy a 3y-ból 4y legyen). Bármelyik jó, de akár úgy is csinálhatod, hogy az elsőt megszorzod kettővel (így az 5x-ből 10x lesz), a másodikat pedig 5-tel (hogy a 2x-ből 10x legyen). Csináljuk így, talán jobban érthető, átlátható, mintha törtekkel szorozgatnánk.


Szóval az elsőú egyenletet szorozzuk kettővel:

5x+4y=6 ... /*2

10x+8y=12 (ugye minden tagot szorzunk 2-vel).


A másik egyenletet pedig szorozzuk 5-tel:

2x+3y=1 ... /*5

10x+15y=5


Most mindkét egyenletben az egyik együttható azonos lett, mintkettőben 10x szerepel. Így ki tudjuk vonni az egyik egyenletet a másikból:

10x kiesik

8y-15y=-7y

12-5=7

Vagyis maradt az, hogy -7y=7, tehát y=-1.


Ezt visszahelyettesítve bármelyik egyenletbe:

5x+(-4)=6

5x-4=6 ... /+4

5x=10 ... /:5

x=2


Ellenőrzés:

5*2+4*(-1)=6

10-4=6

6=6

És

2*2+3*(-1)=1

4-3=1

1=1


A megoldás tehát jó.


Ennek alapján próbáld megcsinálni a másik két feladatot is, írd le ide, és segítünk ha elakadtál benne valahol.

2016. dec. 27. 23:11
 6/8 A kérdező kommentje:

köszönöm szépen a kielégítő választ,remélem sikerült rá jönnöm:

Ami azt illeti szóval volt nekem ez a:

3x-y=12

x+5y=8


Ugye a 3x-y=12 fel kellene szoroznom az alatta lévővel ami most egy db x azaz maradt ugyan az.

Viszont az x+5y=8 fel szorzom 3-mal ami:

3x+15y=24


Így állunk most:

3x-y=12

3x+15y=24

Így most itt kiderül, hogy mindkét egyenletben meg van a közös együttható ami a 3x így ez kiesik.

Marad az hogy:

-y+15y=14y

Eddig el jutottam,nem tudom hogy jó-e viszont az előbbi példában amit Ön említett/említettél ugye ott úgy volt, hogy: 8y-15y=7y ezután pedig 12-5=7 Ez a 12 honnan kerül elő?Akárhogy nézem nem jövök rá.Eddig egyáltalán jó?Hogyan tovább?

2016. dec. 28. 01:06
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Eddig jó:

3x - y = 12

3x + 15y = 24

De ezután nem összeadod, hanem kivonod, mert az x-es együtthatók előjele is megegyezik, tehát a felsőből kivonod az alsót (de lehetne fordítva is) mindkét oldalon.

Ezt így nem kell kiírni, de így látod mi történt:

(3x-3x)+(-y-15y) = 12-24

És így kiesik az x-es tag:

-y-15y = -12

-16y = -12

y = 12/16

Aztán valamelyikbe visszahelyettesíted és kiszámold x-et.


Ha a tagok előjele különbözne, akkor kell összeadni, pl. ha az első egyenletet (-1)-el szoroztad volna meg, akkor ez a kettő lenne a két új egyenleted:

-3x + y = -12

3x + 15y = 24

Így össze kell adni, hogy kiessen az x:

(-3x+3x) + (y+15y) = -12+24

y+15y = 12

16y = 12

y = 12/16

Természetesen mindkét megoldásnál ugyanaz az eredeti feladat, ezért az eredmény is azonos lett.

2016. dec. 28. 01:44
 8/8 anonim ***** válasza:

Én ezt még Gauß eliminációnak tanultam, fejben is kiszámolható. Itt egy részletes leírás:


[link]

2016. dec. 28. 11:11